• Komisja Wyborcza dokonała analizy kart zgłoszeń kandydatów na patrona szkoły. Po sprawdzeniu kart i przeliczeniu głosów (oddano łącznie 344 głosy) wybrano kandydatów z największą ich liczbą:

1. Maria Skłodowska-Curie

2. Jacek Malczewski

3. Irena Sendlerowa

• NASI KANDYDACI NA PATRONA SZKOŁY

„Żyć to działać, to rozsiewać po świecie talent, energię, uczucie, pomagać w czasie teraźniejszym pokoleniom przyszłym.”

Władysław Stanisław Reymont

Maria Skłodowska – Curie (1867 – 1934)

Dlaczego?

1. Urodziła się w Polsce, ale zrobiła karierę we Francji.
        2. Była pierwszą kobietą – laureatką Nagrody Nobla ( 1903 z fizyki - radioaktywność, 1911 z chemii – polon i rad).
        3. Jako jedyna osoba zdobyła Nagrodę Nobla w dwóch dziedzinach.
        4. Była prawdziwą bohaterką w czasie I wojny światowej – organizowała mobilne laboratoria rentgenowskie w celu diagnozowania rannych.
        5. Lubiła spędzać czas na łonie natury i uwielbiała górskie wędrówki. Wraz z mężem w podróż poślubną udali się na rowerach.
        6. Dokonywała pionierskich odkryć w dziedzinie onkologii.
        7. Przyjaźniła się z Albertem Einsteinem, który powiedział o niej: „Pani Curie jest –  ze wszystkich ludzi na świecie –  jedynym nie zepsutym przez sławę człowiekiem”.
        8. Jako jedna z pierwszych kobiet w historii zdobyła prawo jazdy.
        9. Jeden z odkrytych przez siebie pierwiastków chemicznych nazwała na cześć nieistniejącego wówczas kraju, który zawsze nosiła w sercu Polski.

Co ceniła?

• odwagę
        • prawa kobiet
        • wytrwałość
        • pracowitość
        • naukę
        • pasję

„Nauka leży u podstaw każdego postępu, który ułatwia życie i zmniejsza cierpienie.”

Maria Skłodowska - Curie

Jacek Malczewski (1854 – 1929)

Dlaczego?

1. Urodzony w Radomiu w 1854 r.
        2. Zasłynął jako malarz, rysownik, twórca symbolizmu, drugi po Matejce najwybitniejszy malarz polski, autor polichromii kościoła w Krakowie.
        3. Niebywale pracowity człowiek, malował nawet po 12 godzin dziennie.
        4. Jego twórczość cechuje symbolizm połączony z tematyką patriotyczną, folklorem oraz obserwacją rzeczywistości.
        5. Jest patronem radomskiego muzeum, w którym zgromadzone są liczne jego obrazy.
        6. Pochodził ze starego rodu szlacheckiego.
        7. W lipcu 2024 r. przypada 170. rocznica jego urodzin.
        8. Radomianie sławią artystę poprzez m.in. tablicę pamiątkową umieszczoną na ścianie kamienicy,
          w której się urodził, nazwaniem ulicy nazwiskiem malarza, pomnikiem przy Resursie Obywatelskiej
          i liczne murale. Ponadto w Muzeum Historii Radomia zaprojektowane zostało wnętrze, gdzie można zobaczyć warsztat pracy mistrza i pamiątki po nim.
        9. Pochowany na Skałce w Krakowie wśród grobów zasłużonych Polaków.

Co cenił?

• wrażliwość
        • folklor
        • miłość do ojczyzny
        • rodzinę
        • sztukę
        • piękno

„Gdybym nie był Polakiem, nie byłbym artystą.”

Jacek Malczewski

Irena Sendlerowa (1910 – 2008)

Dlaczego?

1. Bezinteresownie pomagała najbardziej potrzebującym.
        2. Jest jedną z najbardziej znanych polskich Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata.
        3. Ratowała z rąk Nemców dzieci i dorosłych żydowskiego pochodzenia w czasie II wojny światowej.
        4. W 2007 r. Irena Sendlerowa została najstarszym Kawalerem Orderu Uśmiechu – odznaczenia nadawanego przez dzieci.
        5. Po aresztowaniu na Pawiaku niejednokrotnie była bita i przesłuchiwana, każdego dnia spodziewała się rozstrzelania.
        6. Uhonorowana Złotym Krzyżem Zasługi za ratowanie Żydów podczas okupacji.
        7. Do końca życia otaczana niezwykłym szacunkiem, czego wyrazem były odwiedziny uczniów, żołnierzy, prezydentowych, ambasadorów i delegacji z Izraela.
        8. Dwa razy zgłoszono ją do pokojowej Nagrody Nobla.
        9. Otrzymała list od papieża Jana Pawła II z wyrazami uznania za niezwykle odważną działalność w czasie okupacji.

Co ceniła?

• wolność
        • równość
        • sprawiedliwość
        • miłość do człowieka
        • empatię
        • tolerancję

„Ludzi należy dzielić na dobrych i złych. Rasa, pochodzenie, religia, wykształcenie, majątek – nie mają żadnego znaczenia. Tylko to, jakim kto jest człowiekiem.”

Irena Sendlerowa