• Historia szkoły

        •  

          WCZORAJ

          Pierwszym dokumentem mówiącym o istnieniu szkoły w miejscowości Wośniki jest pismo z dnia 30.01.1937 r.  Dzieci uczyły się wówczas w jednej izbie wydzierżawionej w Dworku należącym do Władysława Pruszaka.

          W 1956 roku przystąpiono do budowy szkoły ze środków Społecznego Funduszu Budowy Szkół. Dużą pomocą    w pracach niefachowych i fachowych służyła miejscowa ludność i młodzież szkolna. W roku 1960/61 rozpoczyna się nauka w nowo wybudowanym budynku szkolnym przy ul. Wośnickiej 121. W latach 1976 – 79 budynek został poddany kapitalnemu remontowi, a w latach 1984-86 budynek szkoły został powiększony. Dobudowano jedno skrzydło, w którym znalazły się 3 sale lekcyjne oraz gabinet księgowości szkolnej.

          DZISIAJ

          Publiczna Szkoła Podstawowa nr 26 jest szkołą środowiskową, od 1 września 2013 roku – decyzją Rady Miejskiej z dnia 10 czerwca 2013 r. - zlokalizowaną w budynku przy ulicy Wośnickiej 125, gdzie dotychczas swoją siedzibę miał Zespół Szkół Agrotechnicznych i Gospodarki Żywnościowej. Dzięki przeniesieniu do nowego, większego budynku nasza szkoła zyskała dużą przestrzeń zarówno sal lekcyjnych, jak i korytarzy szkolnych. Uwagę przyciąga  estetycznie i bezpiecznie zagospodarowana przestrzeń przyszkolna oraz dużo zieleni, co sprzyja rekreacji i poznawaniu tajników przyrody.

          W szkole są 3 kondygnacje. Na parterze znajdują się oddziały przedszkolne, świetlica, sekretariat, gabinet dyrektora i wicedyrektora oraz gabinet pielęgniarki. W oddzielnym skrzydle jest duża sala gimnastyczna wraz z szatniami z łazienkami, stołówka szkolna i pracownia fizyczno-chemiczna.  Pierwsze piętro to strefa uczniów klas 1-3 z czterema salami lekcyjnymi. Znajduje się tutaj także biblioteka , gabinet pedagogiczno-logopedyczny oraz księgowość. Drugie piętro to strefa uczniów klas 4-8 z pięcioma salami lekcyjnymi (m.in. sala komputerowa), pokojem nauczycielskim i gabinetem psychologa szkolnego.

          Dzięki udziałowi w 3 edycjach Budżetu Obywatelskiego i ogromnemu zaangażowaniu całej szkolnej społeczności udało nam się dobudować łącznik, który połączył szkołę ze stołówką oraz wybudować drogę dojazdową (edycja 2015), zbudować boisko wielofunkcyjne z nawierzchni poliuretanowej wraz z bieżnią (edycja 2016) oraz siłownię zewnętrzną (edycja 2017).

          W naszej szkole każdy uczeń ma swoją szafkę na ubrania, podręczniki i przybory szkolne. Przy szkole istnieje boisko wielofunkcyjne z nawierzchni syntetycznej wraz z bieżnią oraz boisko trawiaste do piłki nożnej. Ponadto posiadamy siłownię zewnętrzną oraz plac zabaw. Dzieci korzystają również z miejskiego basenu kąpielowego, gdzie uczą się pływać, a także korygują wady postawy. W szkole wszyscy nauczyciele posiadają pełne przygotowanie pedagogiczne, ponadto stale podnoszą swoje kwalifikacje na studiach podyplomowych
          i różnego rodzaju kursach. Dla uczniów, u których występują problemy dydaktyczne zorganizowana jest pomoc w postaci zespołów wyrównawczych i zajęć korekcyjno-kompensacyjnych. Uczniowie z wadami wymowy mają możliwość korygowania swoich braków na zajęciach prowadzonych przez logopedę. Proces wychowawczy realizowany jest przez wszystkich nauczycieli przy współpracy z Poradnią Psychologiczno - Pedagogiczną nr 2 w Radomiu przy ul. Toruńskiej 9.

          ŻYCIE CODZIENNE I NIECODZIENNE

          Uczniowie aktywnie uczestniczą w działającym teatrzyku szkolnym "Uśmiech", Samorządzie Uczniowskim, 

          biorą udział w rajdach, zajęciach szachowych, sportowych, z akrobatyki oraz w licznych konkursach przedmiotowych, tematycznych, artystycznych, muzycznych, w zawodach sportowych, uzyskując bardzo wysokie wyniki  i wyróżnienia.

          Wolontariusze podejmują różne przedsięwzięcia na rzecz najbardziej potrzebujących, m.in. akcje:  "Zdążyć 

          z pomocą", "Zakręcona akcja", „Szlachetna Paczka” (udział w 5 edycjach), „Akcja Paczka – Pomoc Polakom 

          na Kresach”

          (udział w 3 edycjach). Ważnym elementem pracy wolontariuszy jest pomoc osobom niepełnosprawnym poprzez współpracę ze Stowarzyszeniem „Budujemy Przystań” oraz Hospicjum Królowej Apostołów i Caritas Diecezji Radomskiej (współpraca ze schroniskiem dla bezdomnych kobiet, noclegownią dla kobiet i mężczyzn). Chętnie włączamy się także w akcje na rzecz schroniska dla bezdomnych zwierząt. Działania te kształtują postawy kreatywności, rzetelności, odpowiedzialności i uwrażliwienia na potrzeby innych. Nasi uczniowie chętnie biorą udział w różnorodnych programach, m.in. „Szkoła Przyjazna Środowisku”, „Szklanka mleka”, „Warzywa i owoce w szkole”, „Lekkoatletyka dla każdego”, „Zdrowo jem więcej wiem”, „Zachowaj trzeźwy umysł”.

          CO NAS WYRÓŻNIA?

          Atutem szkoły jest bardzo dobre przygotowanie absolwentów i opinia o szkole jako tej, w której panuje rodzinna atmosfera. Stosunkowo niewielka ilość uczniów, szereg zajęć pozalekcyjnych, różnorodne akcje 

          i wolontariat, festyny rodzinne oraz wspólne wyjazdy sprzyjają dobremu klimatowi pracy. Dzieci lubią swoją szkołę, chętnie do niej chodzą czują się bezpiecznie.
          PSP Nr 26 posiada certyfikaty: „Bezpieczna Szkoła”, „Etyczna Szkoła”, „Szkoła w Ruchu”, „WF z klasą”.
          Szkoła nadal cieszy się dużym uznaniem wśród społeczności lokalnej, a efekty pracy z uczniami zachęcają rodziców z innych rejonów miasta do umieszczania swoich dzieci w naszej placówce.