• Misja i wizja

• Wizja szkoły

Podstawowym założeniem w pracy naszej placówki jest wszechstronny rozwój każdego ucznia, dostosowany do jego indywidualnych możliwości psychofizycznych. W atmosferze zaufania, odpowiedzialności i zrozumienia wspieramy naszych uczniów w ich drodze do sukcesu.

W związku z tym podejmujemy następujące działania sprzyjające realizacji założonych   celów:

• zatrudniamy wykwalifikowaną kadrę pedagogiczną i dbamy o jej ciągły rozwój zawodowy,
          • dbamy o bezpieczeństwo naszych wychowanków,
          • stosujemy skuteczne metody pracy dydaktycznej,
          • dbamy o spójny rozwój naszych wychowanków, zakładający integrację myśli, czynów i słów,
          • wspieramy uczniów w rozpoznawaniu predyspozycji i uzdolnień oraz określaniu drogi
            ich dalszej edukacji,
          • kształtujemy pozytywne postawy społeczne i przygotowujemy uczniów do pełnienia różnych ról społecznych,
          • rozwijamy postawę szacunku dla dziedzictwa narodowego oraz poczucie patriotyzmu,
          • oferujemy efektywną współpracę i pomoc zarówno uczniom, jak i ich rodzicom,
          • tworzymy życzliwą, bezpieczną i przyjazną atmosferę nauki i pracy.

Pragniemy, aby nasza szkoła była postrzegana w środowisku lokalnym jako instytucja dobra, przyjazna i życzliwa uczniom, zapewniająca im bezpieczeństwo i wszechstronny rozwój.

Szkoła nasza:

• promuje system wartości respektujący: dobro, prawdę i poszanowanie drugiego człowieka;
          • dąży do integracji społeczności uczniowskiej poprzez budowanie atmosfery, akceptacji i tolerancji w relacjach uczniów wywodzących się z różnych środowisk społecznych;
          • pomaga wszystkim uczniom odkrywać siebie, rozwijać osobowość, talenty
            i uzdolnienia;
          • wychowuje w duchu patriotyzmu, uczy poszanowania historii, kultury i tradycji narodu;
          • systematycznie tworzy własną historię i tradycje;
          • promuje ekologię, lekką atletykę, samorządność, wolontariat;
          • zapewnia dzieciom bezpieczeństwo fizyczne, psychiczne i emocjonalne;
          • dba o zdrowy styl życia i atrakcyjne spędzanie wolnego czasu;
          • jest przyjazna dla uczniów, rodziców, nauczycieli i pracowników szkoły.

W naszej szkole chcemy wykształcić u uczniów zespół pozytywnych cech, które będą charakteryzowały naszych absolwentów.

Model absolwenta PSP nr 26 w Radomiu:

• Samodzielny - daje sobie radę w domu i szkole. Ma pozytywny, choć nie bezkrytyczny stosunek do otaczającej go rzeczywistości, siebie i innych ludzi.
          • Twórczy - stara się rozwiązywać napotkane problemy; naukę traktuje jak coś naturalnego, jako podstawę własnego rozwoju. Ma określone zainteresowania, którym poświęca swój czas i stara się je rozwijać.
          • Uczciwy - mówi prawdę, szanuje cudzą własność, dotrzymuje słowa, kieruje się zasadami moralnymi.
          • Odpowiedzialny – jest gotów ponosić konsekwencje swoich czynów. Jeżeli trzeba, zwraca się o pomoc do osób z najbliższego otoczenia. Działając w grupie,
            poczuwa się do odpowiedzialności za efekty jej pracy; postępuje zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i higieny.
          • Dobry obywatel - jest patriotą, świadomym swoich praw i obowiązków, posiadającym godność, poczucie własnej wartości, szanującym prawa innych. Jest świadomy dziedzictwa kulturowego regionu, kraju, Europy i świata.
          • Ciekawy świata - zdobywa wiedzę i umiejętności, korzystając z różnych źródeł. Dostrzega złożoność świata. Posiada umiejętność krytycznego i logicznego myślenia oraz kompetencje takie, jak: kreatywność, innowacyjność i przedsiębiorczość.
          • Tolerancyjny - rozumie różnice między ludźmi, w każdym stara się dostrzec
            coś dobrego i zrozumieć go.
          • Prowadzący zdrowy styl życia – dba o zdrowie i kondycję fizyczną, jest świadomy
            ich zależności od stanu środowiska naturalnego. Unika zachowań ryzykownych, potrafi zachować się asertywnie wobec presji i nacisku grupowego.
          • Szanujący godność innych - jest zawsze empatyczny w stosunku do innych osób,
            nie stosuje przemocy, nie wyśmiewa się ze słabszych.
          • Szanujący prawo - przestrzega statutu i regulaminów szkoły, innych zasad ustalonych przez organa  szkoły; przestrzega prawa i zasad ustalonych przez odpowiednie instytucje w mieście i kraju.
          • Obowiązkowy i punktualny - dotrzymuje terminów, sprawnie planuje swoje zajęcia. Szanuje czas swój i innych.