• Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

         

           Dnia 21 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Z tej okazji w naszej szkole odbyła się inscenizacja, którą przygotowali uczniowie klas: Va, VIa, VIb, VIIb, VIIIa oraz VIIIb pod kierunkiem pań Moniki Grzyb i Marty Muc. O dekorację zadbała pani Paulina Sterna, a o oprawę muzyczną pan Marek Dubisz.

           W czasie uroczystości występujący przypomnieli historię powstania tego święta i uzmysłowili, jak ważne jest poprawne posługiwanie się językiem polskim. Zaprezentowali również okolicznościowe wiersze i piosenki. Uczniowie wcielili się w postacie Mowy Ojczystej i Mowy Młodzieżowej, które prowadziły ożywioną, ale humorystyczną dyskusję na temat zasad poprawnej polszczyzny. Wybrane piosenki oraz deklamowane teksty były okazją do przypomnienia sobie m.in. przypadków rzeczownika czy konieczności stosowania typowo polskich liter w zapisie SMS. Unikanie słowa „fajny” oraz przesadnych zapożyczeń, głównie  z języka angielskiego, to ważne zasady, które uczniowie utrwalali poprzez zabawę. Końcowym akcentem było włączenie publiczności do wspólnego zaśpiewania piosenki razem z zespołem „Sąsiedzi” stworzonym przez chłopców z klasy VIIb.

           Podczas uroczystości wykorzystano sprzęt nagłośnieniowy oraz aparat fotograficzny zakupione w ramach Laboratoriów Przyszłości. 

        DBAJMY O JĘZYK OJCZYSTY!

        Organizatorzy

        • Uroczystości szkolne

        • Do stajenki, do stajenki,
          gdzie leży maleńki.
          Do stajenki, do stajenki,
          gdzie maleńki Jezus ... ” 

               To słowa jednej z pastorałek, którą cała społeczność szkolna mogła usłyszeć podczas koncertu w naszej szkole. Uczniowie swoim występem wprowadzili wszystkich w świąteczny nastrój, a życzenia i wspólne kolędowanie to jeden z  przykładów na to, że szkoła bierze udział w akcji  #RazemNaŚwięta.

          Organizatorzy: Renata Strzelec, Beata Adamczyk, Agnieszka Jabłońska, Marek Dubisz

          Galeria zdjęć

          • Akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej

          • KONCERT KOLĘD I PASTORAŁEK

          • Dnia 8 listopada 2019 r. w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Rozpoczęła się o godzinie 11.11 wspólnym odśpiewaniem Mazurka Dąbrowskiego.

            Uczniowie zaprezentowali montaż słowno-muzyczny, recytowali wiersze i śpiewali pieśni patriotyczne, które pozwoliły zrozumieć rozterki oraz uczucia walczących o niepodległość.

            Uczestnicząc corocznie w obchodach Święta Niepodległości dajemy wyraz pamięci o tych wszystkich, dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce. Dzień ten dla wielu z nas jest lekcją patriotyzmu i historii.

              

            Galeria zdjęć

            Zobacz filmik

      • Ślubowanie klas pierwszych 2019/2020

        Galeria zdjęć

          • PASOWANIE UCZNIÓW KLAS PIERWSZYCH

          • 11 października 2019 roku odbyła się w naszej szkole akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Specjalnie na tę okazję uczniowie klas szóstych pod kierunkiem p. M. Grzyb, p. M. Muc, p. A. Jabłońskiej przygotowali pokaz mody nauczycielskiej.

               Na wybiegu zaprezentowano kolekcję, która idealnie pokazuje, czym powinien kierować się nauczyciel podążający ścieżką rozwoju zawodowego. Zaprezentowane stroje wyróżniały się oryginalnością i pomysłowością, przy czym królowały dodatki, bez których współczesny pedagog nie może się obyć. Dowiedzieliśmy się na przykład , że nauczyciel matematyki nosi obszerny strój z motywami Międzynarodowego Konkursu Matematycznego „Kangur”. Nauczyciel biologii chętnie zakłada ubiór w kolorze zielonym, aby szerzyć idee ekologiczne, a historyk „dokopuje się” łopatką do pokładów wiedzy uczniowskiej. Modelki i modele z uśmiechami na twarzach przedstawiali propozycje niezwykłych kreacji dla nauczycieli. Nie zabrakło również pięknych życzeń, wierszy i piosenek w wykonaniu chóru szkolnego, przygotowanego przez p. M. Dubisza.

            Wszystkim nauczycielom i pracownikom oświaty życzymy jeszcze raz wszystkiego najlepszego!

            Galeria zdjęć

          • DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ W NASZEJ SZKOLE

          • Uroczystość z okazji 80 rocznicy wybuchu II wojny światowej odbyła się w minioną środę 4 września o godz. 13.05, choć przygotowania do niej trwały już od wakacji. Nasze wychowawczynie – p. Jolanta Smolińska  (5a) i p. Beata Jama (5b) zorganizowały akademię, w którą zaangażowały uczniów swoich klas. 

            Wszystko odbyło się według wcześniej przygotowanego scenariusza, w którym my – uczniowie także mieliśmy swój udział. Pani polonistka dokonała wyboru tekstów literackich  i przydzieliła  nam poszczególne role, natomiast  pani od historii zadbała o estetyczne dekoracje i oprawę plastyczną. Ponadto spotkaliśmy się też na próbach, gdzie pod czujnym okiem pań pieczołowicie ćwiczyliśmy dykcję i odpowiednią intonację. Oprawą muzyczną zajął się nasz szkolny muzyk - pan Marek Dubisz, dzięki czemu zespół wokalny wspomógł wykonawców odśpiewując dwie patriotyczne pieśni.

            Przedstawiony montaż słowno – muzyczny w sugestywny sposób oddawał nastroje walczących w obronie ojczyzny Polaków, co przyczyniło się do przybliżenia nam tragicznej historii II wojny światowej, jej przebiegu i dramatycznych skutków.  Na uwagę zasługuje również fakt, iż prowadzący (Lena Ikwanty i Kacper Kibler) umiejętnie nawiązali  przy tym do współczesności. Wszystko to sprawiło, że zaproszeni goście: dyrekcja szkoły oraz uczniowie klas 4- 8 wraz z nauczycielami byli zainteresowani widowiskiem i z należytą powagą wysłuchali recytowanych tekstów. Uwieńczeniem uroczystości było oddanie symbolicznego hołdu walczącym żołnierzom i uczczenie poległych minutą ciszy, która odbyła się w asyście pocztu sztandarowego szkoły.

                                                                                                                              Oliwia i Julia Adamskie

            Galeria zdjęć

          • Obchody 80 rocznicy wybuchu II wojny światowej w naszej szkole

          • UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2018/19

          • 21 grudnia uczniowie z klasy 5a, chór szkolny z klasy 6b i 7a wprowadzili nas  w nastrój bożonarodzeniowy swoim występem o narodzeniu Jezusa. Na zakończenie kolędę zaśpiewały dzieci z oddziału przedszkolnego a po nich do śpiewu zaproszona została cała społeczność szkolna. Ostatnim punktem spotkania  były życzenia świąteczne i wspólne zdjęcia w bożonarodzeniowej scenerii.

            Organizatorzy: Renata Strzelec, Beata Adamczyk, Agnieszka Jabłońska, Marek Dubisz

            Galeria zdjęć

          • „To właśnie tego wieczoru ... ” – spotkanie bożonarodzeniowe

          • Dnia 9 listopada 2018 roku społeczność Publicznej Szkoły Podstawowej nr 26 wzięła udział w uroczystej Wieczornicy z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Wieczór ten miał wyjątkowy charakter. Uczniowie klas VI,VII i VIII pod kierunkiem Pani Moniki Grzyb, Pani Marty Muc oraz Pana Marka Dubisza  zaprezentowali niezwykle nastrojowy program artystyczny, który przybliżył zebranym, jak wyglądała trudna droga Polaków do odzyskania niepodległości. W oczach wielu osób pojawiły się łzy wzruszenia. Całości dopełnił śpiew najpiękniejszych pieśni patriotycznych oraz rekwizyty, ruch sceniczny i wymowna dekoracja przygotowana przez Panie: Agnieszkę Jabłońską, Blankę Wierzbicką oraz Emilię Jędrzejczyk.

            Po części oficjalnej rozstrzygnięte zostały konkursy o tematyce narodowej : literacki,  historyczny oraz plastyczne.

            Spotkanie rodziców, nauczycieli i uczniów, wspólny śpiew, wzajemna nauka i zrozumienie różnych postaw wobec Ojczyzny i patriotyzmu – to wszystko spowodowało, że Wieczornica Niepodległościowa na długo pozostanie w pamięci tych, którzy zgromadzili się w naszej szkole 9 listopada 2018 roku. Dumnym należy być także z odpowiedniej postawy dzieci i godnego przeżycia tej uroczystości.

            Galeria zdjęć

          • UROCZYSTA WIECZORNICA NIEPODLEGŁOŚCIOWA

          •    

            Dzisiaj – 9 listopada 2018 r. – o godzinie 11.11 wybrzmiał w naszej szkole czterozwrotkowy Mazurek Dąbrowskiego. Tym samym 306 uczniów i 21 nauczycieli oraz pracowników szkoły wzięło udział  w akcji „Rekord dla Niepodległej” ogłoszonej przez Ministra Edukacji Narodowej oraz Radę Dzieci    i Młodzieży przy Ministrze Edukacji Narodowej. 

            Galeria zdjęć

        • „Rekord dla Niepodległej”

        • Skończyły się wakacje i nadszedł moment powrotu do szkoły. Rozpoczęliśmy go 3 września o godzinie 11.00 wyjątkowo uroczyście, gdyż w naszej placówce miała miejsce mazowiecka inauguracja nowego roku szkolnego 2018/2019. Dyrektor szkoły, Pani Barbara Żelazowska przywitała dzieci, rodziców, nauczycieli , pracowników administracji oraz gości : Adama Bielana-Wicemarszałka Senatu RP, Roberta Mordaka- Posła na Sejm RP, Artura Standowicza-Wicewojewodę Mazowieckiego, Łukasza Podlewskiego reprezentującego Wojciecha Skurkiewicza– Sekretarza Stanu w MON, Aurelię Michałowską- Mazowieckiego Kuratora Oświaty, Insp. Tomasza Michułka- Komendanta Wojewódzkiego Policji z siedzibą w R-u, Zbigniewa Kapciaka- Zastępcę Mazowieckiego Wojewódzkiego Inspektora Transportu Drogowego, Księdza Zdzisława Bochniaka- proboszcza parafii pw. Opatrzności Bożej na Wośnikach, Karola Semika- Wiceprezydenta Miasta Radomia, Annę Kwiecień- Posłankę na Sejm RP, Reprezentantkę Marszałka Woj. Mazowieckiego i Zbigniewa Gołąbka- radnego, Agnieszkę Stolarczyk- Dyrektora Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, Jarosława Zaronia- Dyrektora Mazowieckiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli, Edytę Wójcik- Dyrektora Radomskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli, Adama Słomkę- Przewodniczącego Sekcji Regionalnej Pracowników Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność”, Elżbietę Wlazło- Członka Zarządu Oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego, Mariusza Cichawę- skarbnika Komisji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność-80” Pracowników Oświaty i Wychowania, Dyrektorów placówek oświatowych z terenu miasta Radomia.

          Pani Dyrektor przedstawiła również nowych nauczycieli oraz przekazała najważniejsze informacje na temat organizacji pracy szkoły. Zaproszeni goście skierowali ciepłe słowa do dzieci, życząc im sukcesów, jak najmniej porażek, optymizmu i wiary we własne siły.

          Uczniowie starszych klas przygotowali krótki montaż słowno-muzyczny, wykorzystując wiersze i piosenki na powitanie nowego roku oraz nawiązując do wydarzeń z września 1939 roku i setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W dalszej części uroczystości czwartoklasiści zaprezentowali polski taniec narodowy - poloneza.

          Po zakończeniu części artystycznej nastąpił długo oczekiwany moment, podczas którego Pani Aurelia Michałowska - Mazowiecki Kurator Oświaty i Pan Artur Standowicz - Wicewojewoda Mazowiecki z uśmiechami na twarzach w symboliczny sposób zainaugurowali na Mazowszu rok szkolny 2018/2019. Ostatnim punktem uroczystości były spotkania wychowawców z uczniami.

          Życzymy wszystkim udanego roku szkolnego!

          Galeria zdjęć

          • ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2018/2019 W PUBLICZNEJ SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 26 W RADOMIU

          • Skończyły się wakacje i nadszedł moment powrotu do szkoły. Rozpoczęliśmy go 3 września o godzinie 11.00 wyjątkowo uroczyście, gdyż w naszej placówce miała miejsce mazowiecka inauguracja nowego roku szkolnego 2018/2019. Dyrektor szkoły, Pani Barbara Żelazowska przywitała dzieci, rodziców, nauczycieli , pracowników administracji oraz gości : Adama Bielana-Wicemarszałka Senatu RP, Roberta Mordaka- Posła na Sejm RP, Artura Standowicza-Wicewojewodę Mazowieckiego, Łukasza Podlewskiego reprezentującego Wojciecha Skurkiewicza– Sekretarza Stanu w MON, Aurelię Michałowską- Mazowieckiego Kuratora Oświaty, Insp. Tomasza Michułka- Komendanta Wojewódzkiego Policji z siedzibą w R-u, Zbigniewa Kapciaka- Zastępcę Mazowieckiego Wojewódzkiego Inspektora Transportu Drogowego, Księdza Zdzisława Bochniaka- proboszcza parafii pw. Opatrzności Bożej na Wośnikach, Karola Semika- Wiceprezydenta Miasta Radomia, Annę Kwiecień- Posłankę na Sejm RP, Reprezentantkę Marszałka Woj. Mazowieckiego i Zbigniewa Gołąbka- radnego, Agnieszkę Stolarczyk- Dyrektora Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, Jarosława Zaronia- Dyrektora Mazowieckiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli, Edytę Wójcik- Dyrektora Radomskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli, Adama Słomkę- Przewodniczącego Sekcji Regionalnej Pracowników Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność”, Elżbietę Wlazło- Członka Zarządu Oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego, Mariusza Cichawę- skarbnika Komisji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność-80” Pracowników Oświaty i Wychowania, Dyrektorów placówek oświatowych z terenu miasta Radomia.

            Pani Dyrektor przedstawiła również nowych nauczycieli oraz przekazała najważniejsze informacje na temat organizacji pracy szkoły. Zaproszeni goście skierowali ciepłe słowa do dzieci, życząc im sukcesów, jak najmniej porażek, optymizmu i wiary we własne siły.

            Uczniowie starszych klas przygotowali krótki montaż słowno-muzyczny, wykorzystując wiersze i piosenki na powitanie nowego roku oraz nawiązując do wydarzeń z września 1939 roku i setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W dalszej części uroczystości czwartoklasiści zaprezentowali polski taniec narodowy - poloneza.

            Po zakończeniu części artystycznej nastąpił długo oczekiwany moment, podczas którego Pani Aurelia Michałowska - Mazowiecki Kurator Oświaty i Pan Artur Standowicz - Wicewojewoda Mazowiecki z uśmiechami na twarzach w symboliczny sposób zainaugurowali na Mazowszu rok szkolny 2018/2019. Ostatnim punktem uroczystości były spotkania wychowawców z uczniami.

            Życzymy wszystkim udanego roku szkolnego!

            Galeria zdjęć