• Metodyczne inspiracje

        • EDUKACJA W RUCHU 💪📝🏃‍♀️

        • Przedświąteczne lekcje matematyki okazały się idealnym momentem wprowadzenia ruchu do procesu uczenia się. Piękna, wiosenna aura 🌞😎pozwoliła nam przenieść się w plener w celu połączenia zabawy poszukiwania jajek wielkanocnych 🐣🥚z elementami matematycznymi. Zwyczaj poszukiwania jajek od zajączka wielkanocnego przywędrował do Polski z Europy Zachodniej.
          A ponieważ wiemy, że najlepiej uczymy się przez przeżywanie, w ruchu🏃‍♂️, z użyciem wyobraźni, we współpracy z innymi🤝, zgodnie z ideą Outdoor Education, stąd połączenie tej europejskiej zabawy z drużynowym rozwiązywaniem krótkich zadań utrwalających ostatnie lekcje matematyki w klasach 4. Przestrzeń w edukacji wyraźnie sprzyja procesom uczenia się. 👍💡
          #Erasmusplus 🇪🇺

          Zapraszamy do relacji. ⬇️⬇️
          Karolina Kostecka

      • Geograficzne lapbooki – „Krajobrazy Polski”.

                 Uczniowie klasy 5a metodą projektu wykonali geograficzne lapbooki. Nad zadaniem pracowali przeważnie w grupach, ale także indywidualnie. Dzieci tworząc tematyczną pracę umieszczały w niej najważniejsze informacje dotyczące konkretnego zagadnienia najczęściej w postaci: krótkich opisów, obrazków,  rysunków, fotografii, mapek, książeczek. Znalazły  się tam również krzyżówki, quizy oraz różne ciekawostki.  Uczniowie bardzo zaangażowali  się  w pracę, czerpali wiadomości z różnych źródeł informacji, często wykraczając poza podręcznik szkolny i dzięki temu powstały kolorowe, interesujące „dzieła”. A praca w grupie pozytywnie wpłynęła  na rozwój umiejętności interpersonalnych i organizacyjnych dzieci.   Na podsumowanie projektu autorzy zaprezentowali swoje lapbooki, które zostały wspólnie ocenione i wywieszone na gazetce ściennej w sali geograficzno- biologicznej.  „Książka na kolanach” okazała się fantastycznym, kreatywnym sposobem na podsumowanie  i powtórzenie materiału z działu „Krajobrazy Polski”.

                Pomysł i sposób tworzenia lapbooków także na lekcjach geografii został zaczerpnięty od nauczycieli pracujących w ramach programu Erasmus+.

        Zapraszamy do galerii

         

        Elżbieta Sobczak

        • Pomiary kątów w zespołach

        • Uczniowie klasy 4a na lekcji matematyki poznali budowę i rodzaje kątów w następstwie czego zdobywali umiejętność dokonywania pomiarów kątów za pomocą kątomierza. Praca w grupie jest najlepszym rozwiązaniem, aby wzajemnie się uzupełniać, budować dobre relacje oraz cieszyć się ze wspólnego sukcesu. Na zajęciach towarzyszyła duża motywacja i bardzo pozytywna energia. Uczniowie poza pomiarem narysowanych na dużych kartonach szarego papieru kątów, mieli za zadanie po raz pierwszy dokonać pomiaru kąta wklęsłego. Temu zadaniu wspólnie również udało się sprostać, uczniowie samodzielnie wyjaśniali metody zastosowania. Na zakończenie każdy wziął udział w krótkim teście ze znajomości kątów, posłużyły nam do tego tabliczki suchościeralne. Materiały zostały zakupione w ramach wsparcia organizacyjnego programu Erasmus+.

          Karolina Kostecka

          #Erasmusplus 🇪🇺

        • Tajna misja z robotami Photon

        • Klasy 4b i 4c miały okazję przeżyć przygodę na informatyce w obecności robotów Photon. A wszystko dzięki zestawom pozyskanym w programie Laboratoria przyszłości. Tajna misja miała na celu rozszyfrować tajemnice programowania w aplikacji PhotonEdu. Prawidłowe odpowiedzi odblokowywały kolejne elementy szyfru. Uczniowie bezbłędnie odpowiadali na pytania, które zawierały elementy w języku angielskim oraz graficzne bloki. Po rozszyfrowaniu kodu należało w grupach zbudować algorytm zgodnie według instrukcji. Wszyscy z zaangażowaniem pracowali i z sukcesem ukończyli misję.

          #Erasmusplus 🇪🇺

          Karolina Kostecka

          #Photon

      • Zadania na rozgrzewkę umysłową - zajęcia rewalidacyjne w kl. V b.

                    Zadaniem uczniów było zakodowanie trasy „podróży komara” według planszy  z ilustracjami, a następnie z cyframi. Do rozrysowania trasy pomocne okazały się tabliczki suchościeralne, mazaki i gąbki zakupione w ramach wsparcia organizacyjnego realizowanego w naszej szkole projektu Erasmus+. Dzięki temu uczniowie mogli wielokrotnie tworzyć dla siebie wzajemnie kody trasy „lądowania komara”. Odgadywali na jakiej ilustracji „wylądował komar”. A w drugiej wersji z cyframi zadaniem uczniów było dodawanie liczb, na których „siadał komar” i wzajemnie sprawdzanie poprawności uzyskanych wyników. W dobrych nastrojach doskonalili umiejętności matematyczne, koordynację wzrokowo – ruchową, spostrzegawczość oraz koncentrację uwagi. 

        Agnieszka Wziątek

      • MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO

             Dnia 21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Został on ustanowiony w 1999 roku przez UNESCO, a jego celem jest zwrócenie uwagi na światowe dziedzictwo językowe oraz podkreślenie różnorodności lingwistycznej i  kulturowej świata. Uczniowie hiszpańskiej szkoły w miasteczku Tavernes de la Valldigna uczą się aż trzech języków, a nauka każdego z nich opiera się w dużej mierze na pracy zespołowej, wzajemnym współdziałaniu i słuchaniu pomysłów członków zespołu. Uczniom naszej szkoły takie działania grupowe nie są również obce. Podczas zajęć języka polskiego w dniu 21 lutego wykonywali rozmaite aktywności zmierzające do wzbogacania czynnego słownictwa- tworzyli chmury wyrazowe, kaligramy, walczyli z pleonazmami i łamańcami językowymi. Dobrej zabawy nie brakowało. Materiały wykorzystane podczas lekcji zostały zakupione w ramach wsparcia organizacyjnego realizowanego w naszej szkole projektu Erasmus+

        Zapraszamy do galerii

        Marta Muc

      • Ilość poprawek nieograniczona!

        Klasy 7a, 7b i grupa 2 z klasy 6b tworzyły autorskie wersje zakończenia opowiadania, którego początek usłyszeli od nauczyciela.
              
        Dłuższe wypowiedzi pisemne wymagają od ucznia kreatywnego myślenia, umiejętności samodzielnego układania zdań, znajomości potrzebnego słownictwa i pomysłu na całość pracy. Przygotowujemy się do takiego pisania, jakie jest wymagane na egzaminie ósmoklasisty. Wypowiedź musi składać się z 50 - 120 słów, ważne są: treść, spójność i logika wypowiedzi, zakres środków językowych i ich poprawność gramatyczna.
               
        Pracę nad tekstem doskonałym ułatwia możliwość wprowadzania poprawek na każdym etapie pisania, dlatego skorzystaliśmy z tabliczek suchościeralnych zakupionych w ramach wsparcia organizacyjnego realizowanego w naszej szkole projektu Erasmus+. Taka pomoc dydaktyczna sprawia, że tekst można wielokrotnie modyfikować i stworzyć jego najlepszą wersję.

        Agnieszka Jabłońska

         

        Zapraszamy do galerii

          • Zajęcia przygotowujące do egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego.  Powtórzenie zawsze w cenie!

          •       Zgodnie z tą zasadą uczniowie klasy VIII b przygotowują się do egzaminu ósmoklasisty, który będą pisać już w maju. Na zajęciach dodatkowych mierzą się między innymi z utrwalaniem treści obowiązkowych lektur szkolnych. Na podstawie cytatów odgadują tytuły książek, rozpoznają rodzaj i gatunek literacki tekstów, w oparciu o krótkie opisy wyjaśniają, do którego bohatera on pasuje. Atrakcyjnym narzędziem powtórkowym, wprowadzającym element rywalizacji, okazały się tabliczki suchościeralne. Zostały one zakupione w ramach wsparcia organizacyjnego programu Erasmus+ realizowanego w naszej szkole.

            Zapraszamy do galerii

            Marta Muc

            #erasmusplus

      • Metodyczne inspiracje z hiszpańskiej szkoły

        Podczas wizyty w hiszpańskiej szkole CEIP Sant Miquel można było zaobserwować, że uczniowie często zmieniali rodzaj aktywności podczas lekcji, a także miejsce nauki. Przykładem była lekcji matematyki, podczas której uczniowie byli podzieleni na grupy i przemieszczali się z jednej sali do drugiej. W każdej z trzech pracowni dzieci miały do wykonania inne zadania. Takie zmiany uatrakcyjniają lekcję, zwłaszcza młodszym uczniom, którzy mają dużą potrzebę ruchu.

        Pogoda w Hiszpanii umożliwiała częste wychodzenie na boisko szkolne i przeprowadzanie zajęć na zewnątrz. W naszych warunkach pogodowych podpatrzone w Hiszpanii ćwiczenie wykonały klasy 3a i 3b podczas lekcji języka angielskiego na szkolnym korytarzu. Każde dziecko dostało naklejkę przedstawiającą zabawkę, której nie można było pokazać kolegom. Jedno z dzieci stało na środku koła i wypowiadało po angielsku nazwę zabawki. Osoby w ten sposób wywołane musiały jak najszybciej zmienić miejsce i spróbować nie zostać na środku. Zabawa wzbudziła wiele emocji i zaangażowała wszystkich uczniów.

            

        #Erasmusplus 🇪🇺

        Agnieszka Jabłońska

        • Programming in English

        • Nauka programowania po angielsku? Ależ oczywiście‼️ 🇬🇧👍

          Nasi uczniowie bardzo chętnie rozwijają umiejętności w tej dziedzinie, tym samym nabywając kluczowe kompetencje.👨‍💻🌐 Staramy się pracować z użyciem różnych programów i aplikacji, które pozwalają na wybór języka według standardów panujących na świecie. 🌍

          Kadra pedagogiczna po odbytym kursie językowym w ramach projektu Erasmus+ otwarta jest na nowe wyzwania, które ma możliwość zastosować także na zajęciach informatyki. Budowa prostych algorytmów w klasach 4 czy poznawanie funkcji i procedur języka Python w klasach 8, to niewątpliwie najlepsza okazja do wdrażania elementów języka angielskiego.🇬🇧 W klasach młodszych w razie potrzeby sięgamy do translatora, to również ważne wiedzieć jak i gdzie szukać w Internecie.

          Działania te dają naszym uczniom szansę odniesienia w przyszłoścci jeszcze większych sukcesów w dziedzinie programowania.💪🌍💻🏆

          Karolina Kostecka

          #Erasmusplus 🇪🇺

          • Outdoor Education oraz metoda Clil na lekcjach matematyki w kl.4

          • Dzięki udziałowi naszej szkoły w programie Erasmus+🇪🇺 wdrażamy poznane rozwiązania podczas pracy z naszymi podopiecznymi. Nauczycielka matematyki, p.Karolina Kostecka, przeprowadziła lekcje w klasach 4 z elementami Outdoor Education 🌤 oraz metody Clil, czyli Content and Language Integrated Learning. Ideą tej metody jest zintegrowane kształcenie przedmiotowo – językowe oparte na jednoczesnym przekazywaniu treści z dziedziny nauczanego przedmiotu oraz elementów języka obcego.🇬🇧 Co ważne jest rekomendowana przez Komisję Europejską na rzecz promowania nauki języków obcych i różnorodności językowej .

            Uczniowie w ramach utrwalenia wiadomości o systemie rzymskim mieli dopasować liczby do ich odpowiedników w języku angielskim a następnie przedstawić je w postaci systemu rzymskiego za pomocą znalezionych wokół elementów natury. 🍁🌿Podczas zajęć terenowych uczniowie zdobywali zarówno wiedzę, jak i umiejętności. Podstawą były zespołowe działania🤝, które miały na celu budowanie dobrych relacji i umiejętności współpracy. Wszyscy bardzo się zaangażowali w wykonanie zadania 💪💪, dlatego już planujemy kolejne lekcje w naszym ogrodzie szkolnym.

            Zapraszamy do galerii zdjęć.

            #Erasmusplus

      • PODEJRZANE, PODPATRZONE, czyli …

        metody z hiszpańskiej szkoły przeniesione na grunt PSP26

         

        Wzorując się na metodach i formach pracy zaobserwowanych podczas job shadowing w hiszpańskiej szkole, nauczycielka języka polskiego zaproponowała swoim uczniom kreatywne sposoby podsumowania treści poznanych lektur obowiązkowych.

        Uczniowie klasy VIII b pracowali z tekstem powieści Aleksandra Kamińskiego pt. „Kamienie na szaniec”. Najpierw zostali podzieleni na zespoły, następnie każdy uczestnik objął określoną rolę w grupie. Dzięki stacjom zadaniowym uczniowie mieli możliwość zmagać się z działaniami, które wymagały od nich kojarzenia faktów z lektury, analizy konkretnych fragmentów książki oraz  zadaniami praktycznymi. Ogromną zaletą okazała się praca w grupie - wzajemna wymiana doświadczeń czy umiejętność wysłuchania tego, co mają do powiedzenia inni. Efektem stały się karty pracy oraz ciekawe plakaty – murale zainspirowane działaniami sabotażowymi bohaterów utworu.

        Natomiast uczniowie klasy Va wykonywali LAPBOOKI - książki tematyczne, w których umieszczali wiadomości na temat lektury „Opowieści z Narnii. Lew, czarownica i stara szafa”. Najpierw zostali zaznajomieni ze sposobem wykonania lapbooka i zgromadzili potrzebne materiały. Następnie przygotowane zagadnienia umieścili w kieszonkach, książeczkach, kopertach i na różnego rodzaju karteczkach. Dzieci mocno zaangażowały się w pracę i dzięki temu powstały bardzo ciekawe „książki na kolanach”. Metoda ta pozwoliła wykształcić takie umiejętności jak: czytanie, pisanie, segregowanie informacji, rozwijanie wyobraźni przestrzennej i koncentracji uwagi.

              

        Hiszpanski_lapbook_1.mp4
        Hiszpanski_lapbook_2.mp4
         

        Marta Muc

        #Erasmusplus 🇪🇺

          • Outdoor Education

          • Po raz kolejny realizujemy zajęcia z elementami Outdoor Education – procesu uczenia się realizowanego na łonie natury, nastawionego na samodzielne doświadczanie. Tym razem uczniowie klasy 2a korzystając z darów natury połączyli działania z zakresu muzyki🎶, matematyki 🧮i aktywności fizycznej🏃. Zadaniem dzieci było ułożenie rytmów z naturalnych okazów znalezionych w ogrodzie szkolnym (szyszek, liści, patyków, żołędzi, kamieni itp.) oraz odtworzenie ich za pomocą ruchu ciała. Zamiast pisać i rysować – ułożyliśmy i odtwarzaliśmy ruchowo. 🍁🌰🍂🪨 Rozwijaliśmy takie umiejętności jak: współpracę w grupie, komunikację, kreatywność, pomysłowość, rozumienie powtarzalności. Wszystko oczywiście na łonie natury. Jest jeszcze jedna zaleta przebywania na świeżym powietrzu - budujemy odporność przed zimą. 💪💪💪

            #Erasmusplus  🇪🇺

            Galeria zdjęć

            Wych. Emilia Jędrzejczyk

          • CodeWeek/Matematyka/Erasmus+

          • W dniach 7-22 października 2023r. nasi uczniowie po raz kolejny brali udział w inicjatywie #CodeWeek2023 , czyli Europejskim Tygodniu Kodowania 🌍🎮🤖. Jej celem jest popularyzacja nauki programowania oraz zwiększenie świadomości społecznej na jej temat🎰. Wszystkie aktywności nastawione były na współpracę, integrację zespołu klasowego oraz rozwój kompetencji kluczowych. A wszystko w myśl zasad i metod poznanych podczas mobilności Erasmus+ we Włoszech, które chętnie wdrażamy w codziennej pracy. Lekcje matematyki urozmaicone sztafetą zadaniową oraz obecnością robota Photon widocznie angażują uczniów do pracy. Wyjście z ławek to sposób na rozładowanie energii , uwolnienie ducha do działania w zespole oraz pobudzenie kreatywności.💪🔥🔥💡

             

            Zapraszamy do galerii

            Karolina Kostecka

            #Erasmusplus 🇪🇺

          • Outdoor Education

          • Kolejna odsłona lekcji z elementami Outdoor Education – procesu uczenia się realizowanego  na łonie natury, nastawionego na samodzielne doświadczanie. Podczas zajęć w ogrodzie szkolnym uczniowie klasy 2a realizowali temat „Zapasy na ciężkie czasy”. Współpracując w grupach, poznali sposoby przechowywania darów sadu, ogrodu i lasu. Wykonując zadanie, smakowali, próbowali, rozpoznawali i nazywali owoce, warzywa i przetwory z nich zrobione za pomocą zmysłu smaku i węchu. Dzieci wykazały się  dużą odwagą, bo nie widziały tego, co próbują. Okazało się, że nie wszystko było pyszne.... Poznaliśmy to, co daje natura na łonie natury, współpracując i wykorzystując elementy rywalizacji. Brawo klasa 2a!
            Wych. Emilia Jędrzejczyk

            Zapraszamy do galerii

            #Erasmusplus 🇪🇺

          • Lekcja matematyki na dworze? Czemu nie!

          • Kierując się metodami poznanymi na kursie odbytym w ramach programu Erasmus+ wdrażamy elementy Outdoor Education - procesu uczenia się poprzez samodzielne doświadczanie oraz eksperymentowanie. Działanie nastawione jest na zdobywanie wiedzy i umiejętności podczas zajęć w plenerze, a rozwojowi umiejętności sprzyja współpraca i kontakt z naturą. Uczniowie klasy 2a poznawali własności dobrze nam znanych figur: koła, trójkąta, kwadratu i prostokąta. Pracując  w zespołach, ustalali zakres wykonania zadań, określali takie własności jak: długość i ilość boków, kątów oraz zależności między figurami.  A wszystko z wykorzystaniem kredy i szkolnego chodnika. Olaf, który przejechał z Wielkiej Brytanii i dołączył we wrześniu do zespołu klasowego nauczył nas jak nazywają się podstawowe figury w języku angielskim. Brawo klasa 2a!

            Zapraszamy do galerii

            #Erasmusplus 🇪🇺

            Wych. Emilia Jędrzejczyk