Programy i projekty edukacyjne
Nauczyciele uczący języka angielskiego od listopada 2024r. przystąpią do realizacji projektu Let's Explore England, dzięki któremu uczniowie szkoły zgłębią tajniki kultury Wielkiej Brytanii, za pomocą kodów OR przeniosą się w odległe zakątki tego kraju, jak również udoskonalą znajomość języka obcego.
Agata Król , Bartosz Mikulski ,
Agnieszka Jabłońska , Ola Grzyb„Udział szkoły w III edycji „Konkursu popularyzującego wiedzę o gospodarce o obiegu zamkniętym EKOCYRKULARNI”.
Zapraszamy do obejrzenia prezentacji”
BohaterON - "Bombka z Memmingen”
Na początku stycznia na lekcjach historii w klasach piątych i szóstych został zrealizowany projekt „Bombka
z Memmingen” (słuchowisko edukacyjne). Był on kontynuacją udziału naszej szkoły w ogólnopolskiej kampanii „BohaterOn-włącz historię!” mającej na celu upamiętnienie Powstańców Warszawskich.
Zajęcia zostały przeprowadzone według scenariusza rekomendowanego przez IPN – Oddział w Białymstoku.
Słuchowisko „Bombka z Memmingen” oparte na prawdziwych wydarzeniach, wprowadziło słuchaczy w klimat Świąt Bożego Narodzenia i przybliżyło atmosferę świąt w obozie jenieckim – Stalag VII B Memmingen, do którego trafił główny bohater, wówczas 16 – letni Aureliusz Zenon Dembiński ps. „Zagłoba”, uczestnik Powstania Warszawskiego.
Uczniowie po wysłuchaniu dwuczęściowego słuchowiska i omówieniu losów pana Aureliusza, wypełnili karty pracy, a następnie wykonali bombki na wzór tej, którą główny bohater zrobił w obozie jenieckim w Memmingen w 1944r.
Udział w powyższym projekcie ukazał uczniom zawiłe i nieraz tragiczne losy Powstańców Warszawskich.Koordynator – Jolanta Smolińska
Zapraszamy do galerii
Międzynarodowy program profilaktyczno - edukacyjny Smashed
Jest to globalny program profilaktyki uzależnienia od alkoholu, objęty patronatem Ministerstwa Edukacji
i Nauki. Ma formę interaktywnego kursu, którego celem jest uświadomienie uczniom szkodliwości i skutków sięgania po nałogi. Program włączony został do działań w naszej szkole przez wychowawcę klasy 8b Agatę Król. Korzystając z kursu, nauczycielka ma sposobność przeprowadzenia uczniów przez angażującą opowieść, uświadamiającą młodym ludziom szkodliwość spożywania alkoholu wśród nieletnich. Uczniowie obserwują życie trojga nastolatków oraz, wchodząc w interakcje z postaciami, pomagają im podejmować odpowiedzialne decyzje w sprawie spożywania alkoholu oraz dowiadują się, jak odmówić jego konsumpcji. Program, dzięki nowoczesnej formule, spełnia funkcję wychowawczą, angażuje uczniów i pozytywnie wpływa
na ich postawy i zachowania.Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny
W poniedziałek dn. 18 grudnia odbyła się w naszej szkole kampania społeczna pt. „Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny” zrealizowana z inicjatywy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego we współpracy z Wojewódzkim Ośrodkiem Ruchu Drogowego oraz Samorządowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli Wydziału w Radomiu.
Szanownych gości powitała Dyrektor naszej szkoły – p. Barbara Żelazowska już chwilę po godzinie 9.30, a uroczysty apel w sali gimnastycznej poprowadzili niezawodni narratorzy, będący uczniami klas 7 – Alicja Górka i Jan Wieczorek. Czwarto i piątoklasiści pięknie się zaprezentowali, bowiem ubrani w kamizelki odblaskowe z powodzeniem wykonali piosenkę o odblaskach, a następnie zadeklamowali wiersz o bezpieczeństwie
w drodze do i ze szkoły. Rozstrzygnięto także konkurs plastyczny "Bądź widoczny, bądź bezpieczny" zorganizowany przez p. Blankę Wierzbicką, a prace plastyczne uczniów stanowiły oryginalną ozdobę uroczystości. Jak się okazało, wspomniany konkurs cieszył się ogromnym powodzeniem, gdyż łącznie wpłynęło aż 37 prac, zatem jury nie miało łatwego zadania w wyłonieniu laureatów. Ostatecznie nagrodzono:- ucznia kl. 5a - Jakuba Jabłońskiego - za zdobycie I miejsca;
- ucznia kl. 4c - Ksawerego Parzonkę – za miejsce II;
- uczennicę kl. 4c - Lenę Stachowicz – za zdobycie III miejsca.
Następnie, w ramach spotkania, uczniowie klas czwartych i piątych wzięli udział w trzech ciekawych panelach dydaktycznych podejmujących tematykę bezpieczeństwa tj.
- interaktywnym wykładzie o przepisach ruchu drogowego poprowadzonym przez przedstawicieli Delegatury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Radomiu p. Katarzynę Czubak i p. Artura Milczarskiego;
- rowerowym torze przeszkód, który odbył się pod czujnym okiem dyrektora WORD p. Marcina Ciężkowskiego oraz pracowników p. Tomasza Sotowskiego i p. Marcina Rajkowskiego;
- oraz w praktycznych zajęciach z zakresu zasad udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej poprowadzonych przez p. Elżbietę Małek – pielęgniarkę, nauczycielkę i pracownika Mazowieckiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli Wydziału w Radomiu.
Ponadto, pracownice Wydziału Bezpieczeństwa Publicznego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie - p. Marta Domańska i p. Magdalena Kalniuk, przygotowały dla uczniów pokój VR w sali 21, dzięki czemu mieli też możliwość uczestniczenia w interaktywnej symulacji, a po założeniu wiralowych gogli każdy z nich mógł wykorzystać zdobyte umiejętności z zakresu udzielania pierwszej pomocy w praktyce.
Dodatkowo, w ramach kampanii, każdy uczeń otrzymał upominek – zestaw BRD zawierający elementy odblaskowe, który był zapakowany w kolorowy worek, a dla najbardziej zaangażowanych przewidziano również inne, atrakcyjne nagrody tj. kaski czy elementy wyposażenia roweru.
Kampania okazała się niezwykle cennym doświadczeniem dla naszych uczniów. Mamy zatem nadzieję, że dzięki aktywnemu w niej uczestnictwu, każdy z nich będzie pamiętał o noszeniu odblasków, aby być widocznym oraz bezpiecznym w drodze do i ze szkoły!
Zapraszamy do galerii
BohaterON w Twojej Szkole
W bieżącym roku szkolnym nasza szkoła przystąpiła do akcji "BohaterON w Twojej szkole". Celem tej kampanii było upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz historii Polski XX wieku. Projekt realizowali uczniowie klas VI-VIII. Zajęcia przeprowadzone zostały w ramach lekcji historii, w oparciu o materiały edukacyjne organizatora. Uczniowie zostali wprowadzeni w tematykę Powstania Warszawskiego i losy Powstańców Warszawskich.
W klasie VI zrealizowany został scenariusz "Mały” roznosiciel nadziei”. Uczniowie poznali Pana Stanisława
i wraz z nim przenieśli się do wojennej, powstańczej Warszawy. Po wysłuchaniu słuchowiska, przedstawili wydarzenia na osi czasu, odbyli dyskusję na temat roli dzieci w czasie Powstania Warszawskiego. Uczniowie klas VII-VIII wzięli udział w akcji, realizując zajęcia z wykorzystaniem scenariuszy dla ich grupy wiekowej. Klasy VII realizowały scenariusz „ Godzina W”- o kampanii społecznej BohaterON, zaś klasy VIII poznawały wydarzenia powstańcze
w oparciu o scenariusz „Co za historia! Powstanie Warszawskie”. Pracując w grupach wykonywali karty pracy, tworzyli infografiki na podstawie obejrzanych filmów. Następnie prezentowali wyniki swojej pracy, dyskutowali na temat przyczyn i skutków Powstania Warszawskiego oraz losów uczestników tych wydarzeń.
Chętni uczniowie klas VII-VIII przygotowali informacje o Powstaniu i jego uczestnikach w formie plakatów. Realizowany projekt był piękną lekcją patriotyzmu i historii naszej Ojczyzny.Koordynator – Jolanta Smolińska
Zapraszamy do galerii
Szkolny projekt edukacji ekologicznej -„Ekologiczne prezenty i ozdoby świąteczne”
6 grudnia w naszej szkole ogłoszony został projekt ekologiczny dla uczniów klas 4-8, którego przedmiotem było wykonanie prezentów i ozdób świątecznych z odpadów i materiałów naturalnych. Celem projektu było pobudzenie zainteresowania dzieci problemami ochrony środowiska związanymi z nieprawidłową gospodarką odpadami oraz rozwianie ich kreatywności poprzez pracę twórczą.
Prace uczniów zostały zaprezentowane w holu szkoły.
Wszystkim uczestnikom projektu serdecznie dziękujemy!Zapraszamy do galerii
Organizatorzy: Beata Przepiórka, Elżbieta Sobczak
„Sprzątanie świata łączy ludzi”
Projekt został zrealizowany w związku z akcją „Sprzątanie Świata 2023” zgodnie z zaleceniami ogólnopolskiego organizatora Fundacji Nasza Ziemia.
Główne cele projektu:
- Wdrażanie uczniów do dbałości o czystość otoczenia.
- Kształtowanie świadomości i postaw proekologicznych.
- Rozbudzanie świadomości o konieczności segregacji i recyklingu odpadów.
- Uświadomienie zagrożeń wynikających z ogromnej ilości odpadów w naszym środowisku.
- Szerzenie wiedzy na temat prawidłowej segregacji odpadów.
- Rozwijanie wiedzy, talentów i zainteresowań uczniów.
Realizacja projektu:
Na lekcjach przyrody, biologii i geografii zostały przeprowadzone pogadanki dotyczące problemu odpadów. Zgodnie z zaleceniami fundacji Nasza Ziemia zwrócono szczególną uwagę na ogromną ilość niedopałków oraz kapsli z butelek w naszym otoczeniu. Przypomniano o innych problemach: dzikich wysypiskach śmieci , ogromnej ilości odpadów plastikowych i komunalnych oraz zagrożeniach związanych z ich istnieniem. Przekazano informacje o sposobach minimalizacji powstających odpadów, segregacji oraz recyklingu surowców wtórnych. Nauczyciele wskazywali na konieczność dbania o środowisko, namawiali do reagowania na zaśmiecanie najbliższego otoczenia, poszukiwania sposobów złagodzenia problemu odpadów w środowisku oraz stosowania segregacji odpadów
w domu, szkole, miejscu zabawy.Na podstawie uzyskanych informacji uczniowie klas 4-8 wykonali plakaty poświęcone problematyce odpadów.
Efekty projektu:
- Wdrożenie dzieci i młodzieży do dbania o czystość otoczenia.
- Poszerzenie świadomości ekologicznej uczniów.
- Rozszerzenie wiedzy na temat skutków rosnącej ilości odpadów w środowisku.
Podsumowanie projektu.
Plakaty wykonane przez uczniów zostały zaprezentowane na forum szkoły w formie wystawek.
Opiekunowie projektu: p. Beata Przepiórka, p. Elżbieta Sobczak