JOB SHADOWING
2-6 PAŹDZIERNIKA 2023R.UCZESTNICY:
Agnieszka Jabłońska
Marta Muc2 października 2023 r.
Kolejną zaplanowaną mobilnością w międzynarodowym programie Erasmus+ jest wyjazd dwóch nauczycielek, p. A. Jabłońskiej i p. M. Muc do hiszpańskiej miejscowości Tavernes de la Valldigna. Cel wycieczki to obserwacja funkcjonowania szkoły w Hiszpanii i wzajemna wymiana doświadczeń.
CEIP Sant Miquel liczy 121 uczniów w wieku od 2 do 12 lat, z czego połowę stanowią imigranci, a wśród nich dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.
Pierwsza wizyta w szkole była okazją do spotkania z dyrektorem, uczącymi nauczycielami i ich podopiecznymi, a także do odwiedzin w każdej klasie podczas odbywających się lekcji.
#erasmusplus
3 października 2023 r.
Dziś hiszpańscy nauczyciele podzielili się swoimi doświadczeniami w organizacji zajęć integrujących grupę, które odbywały się na świeżym powietrzu. Za pomocą studium przypadku uczyli, czym jest tolerancja, sztuka współpracy i dobro drugiego człowieka.
Ponadto przeprowadzili lekcję matematyki, podczas której podzielone na trzy grupy dzieci mierzyły się ze stacjami zadaniowymi wykonywanymi na czas.
Zapraszamy do galerii
#erasmusplus
4 października 2023 r.
Trzeci dzień pobytu w Hiszpanii obfitował w nowe doświadczenia zawodowe. Nasze nauczycielki odwiedziły najmłodszych uczniów szkoły CEIP Sant Miquel, dwu, trzy, cztero i pięciolatki. Uczestniczyły w projekcie, który uświadamiał dzieciom, skąd się bierze woda, jak powstaje i topi się lód, dlaczego należy oszczędzać wodę i co się stanie, jeśli nie będziemy tego robić. Kolejne lekcje pozwoliły zaobserwować sposób przeprowadzania ćwiczeń ruchowych, manualnych i grafomotorycznych, które usprawniają umiejetność prawidłowego posługiwania się przyborami piszącymi. Niezmiernie interesujące okazały się zajęcia manualne, pełniące funkcję relaksacyjną, uspokajającą i ćwiczącą koncentrację uwagi.
Zapraszamy do galerii
#erasmusplus
5 października 2023r.
Hiszpańscy uczniowie uczą się w swojej szkole trzech języków: angielskiego, kastylijskiego i walenckiego. Dziś nasze nauczycielki miały okazję wziąć udział w takich zajęciach i zaobserwować metody oraz techniki pracy z dziećmi posiadającymi różnorodne deficyty.
Następnie w towarzystwie koordynatora projektu przeszły się urokliwymi uliczkami miasteczka Tavernes de la Valldigna, spróbowały tutejszych przysmaków, a także poznały najbliższe środowisko dzieci uczących się w placówce.
Dyrektor szkoły w formie prezentacji multimedialnej pokazał osiągnięcia i projekty, w których biorą udział jego uczniowie, nasze nauczycielki również zaprezentowały hiszpańskiej kadrze pedagogicznej swoją szkołę i miasto.
Zapraszamy do galerii
#erasmusplus
6 października 2023 r.
Ostatni dzień pobytu poświęcono na wizytę w urzędzie miasta Tavernes de la Valldigna i spotkanie z panią burmistrz, Larą Romero Giner oraz przedstawicielką hiszpańskiego wydziału edukacji. Dyrektor szkoły, koordynator projektu i polskie nauczycielki podzielili się spostrzeżeniami dotyczącymi wzajemnej wymiany doświadczeń.
Kolejne rozmowy z lokalną społecznością miały miejsce już na terenie placówki CEIP Sant Miquel i związane były z problemami, jakie napotykają w miasteczku jego mieszkańcy. Podczas zebrania wszyscy zainteresowani (nauczyciele, rodzice uczniów, reprezentanci poszczególnych klas i sąsiedzi) mogli zgłosić nurtujące ich problemy i podać sposoby ich rozwiązania.
Zapraszamy do galerii
#erasmusplus