• BohaterON  -  "Bombka z Memmingen”

             Na początku stycznia na lekcjach historii w klasach piątych i szóstych został zrealizowany projekt „Bombka
        z Memmingen” (słuchowisko edukacyjne).  Był on kontynuacją udziału naszej szkoły w ogólnopolskiej kampanii „BohaterOn-włącz historię!” mającej na celu upamiętnienie Powstańców Warszawskich.
                
        Zajęcia zostały przeprowadzone według scenariusza rekomendowanego przez IPN – Oddział w Białymstoku.
        Słuchowisko „Bombka z Memmingen” oparte na prawdziwych wydarzeniach, wprowadziło słuchaczy w klimat Świąt Bożego Narodzenia i przybliżyło atmosferę świąt w obozie jenieckim – Stalag VII B Memmingen, do którego trafił główny bohater, wówczas 16 – letni Aureliusz Zenon Dembiński ps. „Zagłoba”, uczestnik Powstania Warszawskiego.
                
        Uczniowie po wysłuchaniu dwuczęściowego słuchowiska i omówieniu losów pana Aureliusza, wypełnili karty pracy, a następnie wykonali bombki na wzór tej, którą główny bohater zrobił w obozie jenieckim w Memmingen w 1944r.
                  Udział w powyższym projekcie ukazał uczniom zawiłe i nieraz tragiczne losy Powstańców Warszawskich.

        Koordynator – Jolanta Smolińska

        Zapraszamy do galerii

      • Międzynarodowy program profilaktyczno - edukacyjny Smashed

         

              Jest to globalny program profilaktyki uzależnienia od alkoholu, objęty patronatem Ministerstwa Edukacji
        i Nauki. Ma formę interaktywnego kursu, którego celem jest uświadomienie uczniom szkodliwości i skutków sięgania po nałogi. Program włączony został do działań w naszej szkole przez wychowawcę klasy 8b Agatę Król. Korzystając z kursu, nauczycielka ma sposobność przeprowadzenia uczniów przez angażującą opowieść, uświadamiającą młodym ludziom szkodliwość spożywania alkoholu wśród nieletnich. Uczniowie obserwują życie trojga nastolatków oraz, wchodząc w interakcje z postaciami, pomagają im podejmować odpowiedzialne  decyzje w sprawie spożywania alkoholu oraz dowiadują się, jak odmówić jego konsumpcji. Program, dzięki nowoczesnej formule, spełnia funkcję wychowawczą, angażuje uczniów i pozytywnie wpływa
        na ich postawy i zachowania.

                  

      •    Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny

           W poniedziałek dn. 18 grudnia odbyła się w naszej szkole kampania społeczna pt. „Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny” zrealizowana z inicjatywy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego we współpracy z Wojewódzkim Ośrodkiem Ruchu Drogowego oraz Samorządowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli Wydziału  w Radomiu.

           Szanownych gości powitała Dyrektor naszej szkoły – p. Barbara Żelazowska już chwilę po godzinie 9.30,  a  uroczysty apel  w sali gimnastycznej poprowadzili niezawodni narratorzy, będący uczniami klas 7 – Alicja Górka i Jan Wieczorek. Czwarto i piątoklasiści pięknie się zaprezentowali, bowiem ubrani w kamizelki odblaskowe z powodzeniem  wykonali piosenkę o odblaskach, a następnie zadeklamowali wiersz o bezpieczeństwie
        w drodze do i ze szkoły. Rozstrzygnięto także konkurs plastyczny "Bądź widoczny, bądź bezpieczny" zorganizowany przez p. Blankę Wierzbicką, a prace plastyczne uczniów stanowiły oryginalną ozdobę uroczystości. Jak się okazało, wspomniany konkurs cieszył się ogromnym powodzeniem, gdyż łącznie wpłynęło aż 37 prac, zatem jury nie miało łatwego zadania w wyłonieniu laureatów. Ostatecznie nagrodzono:

        - ucznia kl. 5a - Jakuba Jabłońskiego -  za zdobycie I miejsca;

        - ucznia kl. 4c  -  Ksawerego Parzonkę – za miejsce II;

        - uczennicę kl. 4c -  Lenę Stachowicz – za zdobycie III miejsca.

        Następnie, w ramach spotkania, uczniowie klas czwartych i piątych wzięli udział w trzech ciekawych panelach dydaktycznych podejmujących tematykę bezpieczeństwa tj.

        -  interaktywnym wykładzie o przepisach ruchu drogowego poprowadzonym przez przedstawicieli Delegatury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Radomiu p. Katarzynę Czubak i p. Artura Milczarskiego;

        - rowerowym torze przeszkód, który odbył się pod czujnym okiem dyrektora WORD p. Marcina Ciężkowskiego oraz pracowników p. Tomasza Sotowskiego i p. Marcina Rajkowskiego;

        - oraz w praktycznych zajęciach z zakresu zasad udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej poprowadzonych przez p. Elżbietę Małek – pielęgniarkę, nauczycielkę i pracownika Mazowieckiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli  Wydziału w Radomiu.

        Ponadto, pracownice Wydziału Bezpieczeństwa Publicznego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie - p. Marta Domańska i p. Magdalena Kalniuk, przygotowały dla uczniów pokój VR w sali  21, dzięki czemu mieli też możliwość uczestniczenia w interaktywnej symulacji, a po założeniu wiralowych gogli  każdy z nich mógł wykorzystać zdobyte umiejętności z zakresu udzielania pierwszej pomocy  w praktyce.

        Dodatkowo, w ramach kampanii, każdy uczeń otrzymał upominek – zestaw BRD zawierający elementy odblaskowe, który był zapakowany w kolorowy worek, a dla najbardziej zaangażowanych przewidziano również inne, atrakcyjne nagrody tj. kaski czy elementy wyposażenia roweru.

        Kampania okazała się niezwykle cennym doświadczeniem dla naszych uczniów. Mamy zatem nadzieję, że  dzięki aktywnemu w niej uczestnictwu, każdy z nich będzie pamiętał o noszeniu odblasków, aby być widocznym oraz bezpiecznym w drodze do i ze szkoły!

        Zapraszamy do galerii

      •                               BohaterON w Twojej Szkole

             W bieżącym roku szkolnym nasza szkoła przystąpiła do akcji "BohaterON w Twojej szkole". Celem tej kampanii było upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz historii Polski XX wieku. Projekt realizowali uczniowie klas VI-VIII. Zajęcia przeprowadzone zostały w ramach lekcji historii, w oparciu o materiały edukacyjne organizatora. Uczniowie zostali wprowadzeni w tematykę Powstania Warszawskiego i losy Powstańców Warszawskich.

          W klasie VI zrealizowany został scenariusz "Mały” roznosiciel nadziei”. Uczniowie poznali Pana Stanisława
        i wraz z nim przenieśli się do wojennej, powstańczej Warszawy. Po wysłuchaniu słuchowiska, przedstawili wydarzenia na osi czasu, odbyli dyskusję na temat roli dzieci w czasie Powstania Warszawskiego. Uczniowie klas VII-VIII wzięli udział w akcji, realizując zajęcia z wykorzystaniem scenariuszy dla ich grupy wiekowej. Klasy VII realizowały scenariusz „ Godzina W”-   o kampanii społecznej BohaterON, zaś klasy VIII poznawały wydarzenia powstańcze
        w oparciu o scenariusz „Co za historia! Powstanie Warszawskie”. Pracując w grupach wykonywali karty pracy, tworzyli infografiki na podstawie obejrzanych filmów. Następnie prezentowali wyniki swojej pracy, dyskutowali na temat przyczyn i skutków Powstania Warszawskiego oraz losów uczestników tych wydarzeń.                                     
        Chętni uczniowie klas VII-VIII przygotowali informacje o Powstaniu i jego uczestnikach w formie plakatów. 
        Realizowany projekt był piękną lekcją patriotyzmu i historii naszej Ojczyzny.

        Koordynator – Jolanta Smolińska

        Zapraszamy do galerii

      • Szkolny projekt edukacji ekologicznej -„Ekologiczne prezenty i ozdoby świąteczne” 

         6 grudnia w naszej szkole ogłoszony został projekt ekologiczny dla uczniów klas 4-8,  którego przedmiotem było wykonanie prezentów i ozdób świątecznych z odpadów i materiałów naturalnych. Celem projektu było pobudzenie zainteresowania dzieci problemami ochrony środowiska związanymi z nieprawidłową gospodarką odpadami oraz rozwianie ich kreatywności poprzez pracę twórczą.

        Prace uczniów zostały zaprezentowane w holu szkoły.
        Wszystkim uczestnikom projektu serdecznie dziękujemy!

        Zapraszamy do galerii

        Organizatorzy: Beata Przepiórka, Elżbieta Sobczak

      •  

          

        „Sprzątanie świata łączy ludzi”

        Projekt został zrealizowany w związku z akcją „Sprzątanie Świata 2023” zgodnie z zaleceniami ogólnopolskiego organizatora Fundacji Nasza Ziemia.

                 Główne cele projektu:

        1. Wdrażanie uczniów do dbałości o czystość otoczenia.
        2. Kształtowanie świadomości i postaw proekologicznych.
        3. Rozbudzanie świadomości o konieczności  segregacji i recyklingu odpadów.
        4. Uświadomienie zagrożeń wynikających z ogromnej ilości odpadów w naszym środowisku.
        5. Szerzenie wiedzy na temat prawidłowej segregacji odpadów.
        6. Rozwijanie wiedzy, talentów i zainteresowań uczniów.

                   Realizacja projektu:

        Na lekcjach przyrody, biologii i geografii zostały przeprowadzone pogadanki dotyczące problemu odpadów. Zgodnie z zaleceniami fundacji Nasza Ziemia zwrócono szczególną uwagę na ogromną ilość niedopałków oraz kapsli z butelek w naszym otoczeniu. Przypomniano o innych problemach: dzikich wysypiskach  śmieci  , ogromnej ilości odpadów plastikowych i  komunalnych oraz zagrożeniach związanych z ich istnieniem.  Przekazano informacje o sposobach minimalizacji powstających odpadów, segregacji oraz recyklingu surowców wtórnych. Nauczyciele wskazywali na  konieczność dbania o środowisko, namawiali do reagowania na zaśmiecanie najbliższego otoczenia, poszukiwania sposobów złagodzenia problemu odpadów w środowisku oraz stosowania segregacji odpadów
        w domu, szkole, miejscu zabawy.

        Na podstawie uzyskanych informacji uczniowie klas 4-8 wykonali plakaty poświęcone problematyce odpadów.

        Efekty projektu:

        1. Wdrożenie dzieci i młodzieży do dbania o czystość otoczenia.
        2. Poszerzenie świadomości ekologicznej uczniów.
        3. Rozszerzenie wiedzy na temat skutków rosnącej ilości odpadów w środowisku.

        Podsumowanie projektu.

        Plakaty wykonane przez uczniów zostały zaprezentowane na forum szkoły w formie wystawek.

        Opiekunowie projektu: p. Beata Przepiórka, p. Elżbieta Sobczak

        • Programy i projekty edukacyjne

        • PROGRAMY  I  PROJEKTY  EDUKACYJNE  ZREALIZOWANE
          W  ROKU  SZKOLNYM  2021/2022

           

          AKCJE  KOŁA  WOLONTARIATU:

          - pomoc radomskim bezdomnym – wrzesień 2021 r. – zbiórka art. spożywczych, środków higieny osobistej – w ramach współpracy ze streetworkerami Caritas Diecezji Radomskiej

          - w dniach 12-13.10.2021 r. zbiórka pieniężna na rzecz Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” w ramach XXI Dnia Papieskiego „Totus Tuus” – zebrano 220 zł

          - Akcja „Paczka na Kresach – Boże Narodzenie 2021”– zbiórka art. spożywczych, chemii gospodarczej, medykamentów, środków higienicznych i opatrunkowych

          - pomoc dla podopiecznych Stowarzyszenia Budujemy Przystań – paczki mikołajkowe ze słodyczami, ubraniami, kartki świąteczne z życzeniami

          - przekazanie paczki mikołajkowej dla naszej uczennicy z klasy 8b – Natalii

          - Mobilne Boże Narodzenie dla Samotnych (akcja Fundacji Droga Życia) – grudzień – przekazanie własnoręcznie wykonanych kartek świątecznych

          - akcja „Pomagamy zwierzętom” – zbiórka karmy dla schroniska – styczeń 2022 r.

          - „Paczka na Kresy” – Wielkanoc 2022 – akcja przekształcona w paczkę świąteczną dla ofiar wojny w Ukrainie

          - „Radomska Oświata razem dla Ukrainy” – zbiórka produktów codziennego użytku, dary przekazano do centrum pomocy dla uchodźców z Ukrainy

          - Pomoc dla uchodźców z Ukrainy przebywających na terenie Radomia – zbiórka środków higienicznych, ręczników i kocy

          - „Polska na niebiesko” – udział w ogólnopolskiej kampanii społecznej organizowanej z okazji Światowego Dnia Świadomości Autyzmu

          - Akcja „Żonkile 2022” – upamiętniająca rocznicę powstania w getcie warszawskim

           

          PROGRAMY POWIATOWEJ STACJI SANITARNO-EPIDEMIOLOGICZNEJ W RADOMIU:

          - Czyste powietrze wokół nas

          - Nie pal przy mnie, proszę

          - Znajdź właściwe rozwiązanie

          - Bieg po zdrowie

          - Trzymaj formę!

           

          PROGRAM  AGENCJI  RYNKU  ROLNEGO:

          - Europejski program owoce i warzywa w szkole

          - mleko i produkty mleczne w szkole

           

          PROGRAMY/ KAMPANIE/ PROJEKTY/ AKCJE

          - projekt edukacyjny „Lepsza szkoła” pod hasłem Sesje z plusem

          - udział w IX Narodowym Dniu Sportu – 11 września 2021 r. – na terenie boiska wielofunkcyjnego odbyły się rozgrywki sportowe dla wszystkich chętnych uczniów

          - udział w akcji Ogólnopolski Dzień Tornistra –1 października 2021 r. - zachęcenie uczniów, aby do tornistra, plecaka pakowali niezbędne rzeczy, przybory, książki czy ćwiczeniówki

          - 22 listopada 2021 r. uczniowie klas 1-8 wykonali kartki „Iskierki Życzliwości”, które przekazali podopiecznym Stowarzyszenia Budujemy Przystań z okazji Światowego Dnia Życzliwości

          - Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych – w dniu 6 grudnia podarowano podopiecznym Stowarzyszenia „Budujemy Przystań” wykonane specjalnie na tę okazję serduszka z dzwoneczkami, przekazano także nagrane na DVD przedstawienie pt. „Mikołaje są wśród nas”, które przygotowali uczniowie z klas 0a, 2c, 4a, 4b i 5b.

          - udział w akcji #szkolapamieta

          - projekt „Lekcja:Enter”– uzyskaliśmy certyfikat ukończenia Mazowieckiej Szkoły Przyszłości realizowanej w ramach II edycji projektu „Lekcja: Enter”

          - udział dzieci ze świetlicy w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym Akademii Świetlicowej „Świetliczaki na tropie … zagadek”

          - program edukacyjny „Twoje dane – Twoja sprawa”

          - projekt „Lekcje z Temidą”

          - obchody Europejskiego Dnia Ochrony Danych Osobowych – 28 stycznia 2021 r. - wystawa komiksów przygotowanych przez uczniów klas starszych

          - udział w konferencji on-line skierowanej do nauczycieli, uczniów i rodziców na temat „Ochrona danych osobowych na co dzień”

          - XI Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia – 1 października 2021 r.

          - Tydzień Kodowania – CodeWeek – 18-22 października 2021 r.

          - akcja „Sprzątanie świata” – wrzesień 2021 r.

          - udział w ogólnopolskim projekcie profilaktyki czerniaka

          - program profilaktyczny  „Między nami kobietkami”

          - projekt „Alternatywne źródła energii” zrealizowany w ramach obchodów Dnia Ziemi

          - udział w Światowym Dniu bez Papierosa – akcja edukacyjna, wykonanie plakatów upowszechniających wiedzę na temat następstw nałogu oraz propagujących zdrowy styl życia;

          - uczczenie Europejskiego Dnia Języków – 26 września 2021 r. -  poprzez organizację gier, quizów w klasach, umieszczenie na terenie szkoły kodów QR z zadaniami dla uczniów, nagranie filmiku promującego to wydarzenie, konkurs plastyczny z j.niemieckiego

          - udział klasy IIc w projekcie „Kinoszkołowy Festiwal Filmowy dla Nauczycieli”, który dofinansowany był przez Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, a którego celem był wzrost świadomości oraz kompetencji medialnych i społecznych wśród uczniów. Polegał na obejrzeniu kilku filmów, o różnej tematyce, a następnie na recenzowaniu ich, dyskutowaniu o przeżyciach, emocjach związanych z obejrzanym filmem,  wypełnianiu kart pracy.