• Wycieczki, koło Turystyczno - Fotograficzne

      • XIII Rajd Pamięci Firlej

             W celu uczczenia 84.rocznicy pierwszych masowych egzekucji na Firleju uczestnicy Koła Turystyczno-Fotograficznego wzięli udział w Rajdzie Pamięci 4 kwietnia 2024r. Było to ważne wydarzenie historyczne, które pozwoliło oddać hołd bohaterom przeszłości. Organizatorem rajdu był PTTK Oddział Miejski w Radomiu. Wydarzenie zakończyło się uroczystym apelem na cmentarzu pomordowanych na Firleju, gdzie delegacja szkoły zapaliła znicz pod pomnikiem pomordowanych.

        Agata Król Beata Adamczyk Weronika Krupa

        Zapraszamy do galerii

      • Przywitanie wiosny i topienie Marzanny

                Dnia 20 marca bieżącego roku, w przededniu kalendarzowej wiosny wybraliśmy się z p. M. Gibaszewską - Kaletą i naszą wychowawczynią - p. B. Jamą z wizytą do Muzeum Wsi Radomskiej, aby na dobre pożegnać zimę i jak zwyczaj nakazuje, utopić symbolizującą ją kukłę - potocznie zwaną Marzanną. Podczas lekcji plenerowej dowiedzieliśmy się,  jak kiedyś wyglądał tradycyjny obrzęd pożegnania zimy i powitania wiosny oraz czym był Gaik Zielony.  Dodatkowo, wykonana przez nas Marzanna, brała udział w corocznym konkursie na najpiękniejszą i ku naszemu zaskoczeniu została nagrodzona gromkimi brawami publiczności.  Następnie ruszyliśmy do korowodu i  w rytm ludowej melodii,  nucąc wspólnie staropolskie przyśpiewki, wraz z innymi dziećmi z różnych radomskich szkół,  uczestniczyliśmy w uroczystym pochodzie nad staw, gdzie wrzuciliśmy ją do wody. Na koniec mogliśmy się rozgrzać przy gorącej herbatce oraz poczęstować specjalnie przygotowanym na tę okazję przysmakiem tzw. "bocianimi łapami", czyli słodką chałką wypiekaną w kształcie ptasich skoków.  Impreza była udana i radosna. Mamy zatem nadzieję, już niedługo wiosna rozkwitnie w pełnej krasie i zagości u nas na dobre, a my znów będziemy mogli się cieszyć słoneczną i przepiękną aurą zachęcającą do wypoczynku na świeżym powietrzu.   

                                                                                                                                                                                                       
         Klasa 4B

        Zapraszamy do galerii

      • Wizyta klasy 5a w teatrze i na wystawie ekologicznej.

             5 marca klas 5a zwiedziła edukacyjną wystawę ekologiczną pt.: „Przyjaciele Ziemi”, która zagościła w Galerii Słonecznej.  Uczniowie oglądając poszczególne stanowiska poznali różne ekosystemy, takie jak lasy, oceany i ich mieszkańców oraz zagrożone gatunki zwierząt. Zapoznali się także z  zagadnieniami związanymi z ochroną środowiska i dbaniem o planetę. Wystawa prezentuje również kwestie związane z odnawialnymi źródłami energii i podpowiada, jak stworzyć ekologiczny dom i ogród. Na zakończenie wizyty dzieci dostały prezent- zestaw do uprawy żółtych pomidorków koktajlowych.

             Drugim punktem wycieczki był spektakl pt.: „Jak zostałam wiedźmą” w Teatrze Powszechnym im. Jana Kochanowskiego. Przedstawienie we współczesny sposób ukazało odwieczną walkę dobra ze złem.

        Elżbieta Sobczak, Beata Adamczyk

        Zapraszamy o galerii

      • Klasa 7b zwiedziła 20 grudnia wystawę „Ś//Ć światłociemń” w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu.

        W polu zainteresowania autorów wystawy Alicji i Adama Panasiewiczów znajdują się obraz sterowany cyfrowo oraz światło jako medium w urządzeniach analogowych i cyfrowych. Interesuje ich koncepcja przekraczania granic zmysłów i przestrzeni doświadczenia w sztuce.

        Po zwiedzeniu wystawy uczniowie wzięli udział w warsztatach. Każdy namalował postać na kalce, nakleił swój obraz na pudełko, a po włączeniu światła w jego wnętrzu mogliśmy zobaczyć nowe oblicze namalowanej postaci. Doświadczenie służyło ukazywaniu treści w inny sposób i takiemu zaangażowaniu widza, aby sprawić widocznym coś na pierwszy rzut oka  niewidocznego. Wykorzystaliśmy światło sztuczne i efekt prześwietlenia.

        Agnieszka Jabłońska

        Zapraszamy do galerii

      • Wycieczka patriotyczna do Muzeum Więzienia Pawiak  w Warszawie

        Listopad był miesiącem Niepodległej, dlatego 28 listopada 2023r. opiekunki  Koła Turystyczno-Fotograficznego zorganizowały autokarową wycieczkę do stolicy.  Głównym punktem zwiedzania było Muzeum Więzienia Pawiak, w którym uczniowie  klas szóstych, siódmych i ósmych poznali bolesną historię tego miejsca oraz warunki osadzonych w nim osób w czasie II wojny światowej. Chociaż samo muzeum jest niewielkie, a z oryginalnego kompleksu więziennego pozostały zaledwie dwa fragmenty murów, na wszystkich uczestnikach wyjazdu zrobiło ono ogromne wrażenie. Z zadumą wysłuchaliśmy ciekawej opowieści warszawskiego przewodnika, a następnie, zamknięci w ciemnej celi, mieliśmy okazję poznać więzienne grypsy.

        Po zwiedzeniu muzeum  przeszliśmy na Plac Zamkowy, gdzie podziwialiśmy Zamek Królewski, Kolumnę Zygmunta, dalej Barbakan oraz, leżący po drugiej stronie Wisły Stadion Narodowy. Podczas pieszego spaceru mogliśmy  z kolei zobaczyć dwa pomniki: Małego Powstańca i Powstania Sierpniowego. Odwiedziliśmy ponadto pięknie udekorowane, ,kolorowe stoiska na Jarmarku Bożonarodzeniowym. Po południu zjedliśmy obiad w restauracji typu fast food.

                                                                                            Opiekunki  Koła Turystyczno-Fotograficznego

        galeria

      • 4 b na warsztatach w  Muzeum Wsi Radomskiej 

                27 listopada w ramach projektu "Kulturalna szkoła na Mazowszu" klasa 4b wraz z wychowawcą
        - p. B. Jamą i p. A. Wziątek uczestniczyła w warsztatach tkackich w Muzeum Wsi Radomskiej.  W ramach zajęć uczniowie poznali historię włókiennictwa oraz naturalne materiały, np. len, z których uzyskiwano włókno służące do własnoręcznego wyrobu dawnej odzieży. Okazało się, że praca ta była niezwykle czasochłonna i wymagała precyzji oraz skupienia, o czym uczniowie mogli się przekonać sami tkając kolorowe makramy. Stworzone przez nich rękodzieła będzie można podziwiać już następnym tygodniu, bowiem zostaną wywieszone na tablicy w sali 26. Na zakończenie naszej wycieczki odbyliśmy także zimowy spacer po rozległym terenie muzeum i zwiedziliśmy zagrodę dla zwierząt, w której pod czujnym okiem pracowników mogliśmy nakarmić jej mieszkańców. Pomimo mroźnej pogody wycieczka okazała się cennym doświadczeniem, bo odwoływała się do ważnych wartości w życiu człowieka: szacunku do zwierząt oraz dla ciężkiej, ludzkiej pracy.

        zapraszamy do galerii

      • 6A W MUZEUM HISTORII RADOMIA

            Dnia 18 października 2023r. uczniowie klasy 6a wraz z p. Moniką Grzyb i  p. Ewą Kornaszewską wzięli  udział
        w  projekcie „Kulturalna szkoła na  Mazowszu”, udając się do Muzeum Historii Radomia. Wrazz  przewodnikiem odbyli podróż prezentującą dzieje naszego miasta od IX wieku do końca II wojny światowej. Nowoczesna ekspozycja łączy tradycyjną formę muzeum z  multimediami. Tysiącletnie dzieje Radomia zaprezentowane zostały za pomocą historycznych artefaktów, filmów i fotografii połączonych z grą i zabawą.

        Po obejrzeniu wystaw wszyscy udali się na najlepsze zapiekanki w mieście.
        Zapraszamy do galerii

        M.Grzyb

      • Wycieczka edukacyjna do Muzeum im. Orła Białego

           12 października 2023r. uczniowie należący do  Koła Turystyczno-Fotograficznego z opiekunkami  odwiedzili Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku -Kamiennej.
             31 uczniów  klas piątych, szóstych, siódmych i ósmych miało okazję zapoznać się z historią oręża stosowanego na polach walki na całym świecie, wejść do wnętrza samolotu transportowego IŁ-76 oraz  obejrzeć z bliska. morski kuter patrolowy. Na wystawie plenerowej obejrzeliśmy  kilkanaście  czołgów, pojazdów pancernych i  wyrzutni rakietowych, o których ciekawie opowiadał przewodnik. Wyjazd był atrakcją nie tylko dla pasjonatów militariów, ale też przypomnieniem ważnej części naszej rodzimej historii.

        Zapraszamy do galerii

        Agata Król
        Weronika Krupa
        Beata Adamczyk

      • Klasa I a – Dzień Chłopaka w ScienceLab

        Z okazji Dnia Chłopaka wybraliśmy się na warsztaty  do Centrum Edukacyjnego „ScienceLab”.
        Po założeniu stosownych strojów, przystąpiliśmy do eksperymentów z suchym lodem. Przeżyliśmy „wybuch wulkanu” i „gaszenie ognia”. Następnie przystąpiliśmy do wykonania owocowych kuleczek, które dodaliśmy do soku. Gwoździem programu były własnoręcznie ukręcone zdrowe lody w pięciu smakach. Bardzo nam smakowały.

        Zapraszamy do galerii 

      • I RAJD INTEGRACYJNY PSP NR 26 W RADOMIU

        BUDKI - CHLEWISKA

         

                  W ubiegłą środę, dn. 27 września 2023 roku uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 26 w Radomiu pod opieką swoich wychowawców i nauczycieli po raz pierwszy uczestniczyli w Rajdzie Integracyjnym, zorganizowanym z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego z okazji obchodów Światowego Dnia Turysty oraz Dnia Chłopaka.

        W wydarzeniu uczestniczyło aż 11 klas IV-VIII, czyli 226 uczniów i 22 opiekunów. Wszyscy punktualnie stawili się na miejsce zbiórki przed budynkiem szkolnym już o godzinie 7.45, a  następnie pięcioma autokarami ruszyliśmy w drogę do miejscowości Budki. Ponadto  uczestnicy otrzymali pamiątkowe przypinki sfinansowane przez Radę Rodziców oraz czekoladowe batoniki  na drogę.

                 Do celu dotarliśmy po około czterdziestu minutach.  Trasa naszej wędrówki przebiegała przez piękny i uroczy las, bogaty w różnorodne gatunki drzew, krzewów i roślin, dzięki czemu mogliśmy podziwiać przepiękny jesienny krajobraz. Po drodze napawaliśmy się wspaniałymi widokami. Wdychając świeże powietrze, czerpaliśmy ogromną radość ze wspólnej przygody. Zwiedziliśmy m. in. zalew  nad rzeką Kobyłką  w Koszorowie,  który znajdował się w samym sercu lasu. Było to wspaniałe spotkanie ze światem przyrody na łonie natury.

                 Po przejściu zaplanowanej sześciokilometrowej trasy, wreszcie dotarliśmy do Zabytkowej Huty Żelaza w Chlewiskach. Okazało się, że ten terenowy oddział Narodowego Muzeum Techniki w Warszawie jest położony na ogromnym, ogrodzonym placu, więc mogliśmy bezpiecznie wypocząć i zintegrować się ze sobą. Najpierw przyszedł czas na relaks na świeżym powietrzu w oczekiwaniu na rozpalenie ognia. Po takim spacerze apetyty dopisywały nam jak nigdy! Siedząc dookoła ogniska posilaliśmy się pysznymi i pachnącymi kiełbaskami, relaksowaliśmy na kocach i karimatach, rozmawialiśmy ze sobą, a nawet wspólnie śpiewaliśmy piosenki, gdyż jeden z uczniów przygrywał na gitarze.

        Kiedy wszyscy już odpoczęli, nauczyciele wychowania fizycznego  zorganizowali dla nas ciekawe gry i zabawy rekreacyjno – sportowe, w których nie było przegranych, a każda klasa otrzymała pamiątkowy dyplom. 

        Organizatorzy zapewnili nam  także liczne atrakcje: mogliśmy m. in. wziąć udział w wyborach do Samorządu Uczniowskiego, zwiedzić wystawy m.in. zabytkowych maszyn, motocykli i XX wiecznych samochodów,  o których niezwykle ciekawie opowiadał nam pan przewodnik oraz wykonać pamiątkowe zdjęcia. Dodatkowo, po raz pierwszy uczciliśmy Dzień Chłopaka w plenerze, a wychowawcy uhonorowali chłopców z poszczególnych klas śmiesznymi dyplomami i pysznymi owocowymi cukierkami. 

               Jesteśmy pewni, że ten wyjazd zapamiętamy na bardzo długo. Rajd okazał się strzałem  w dziesiątkę! Nawet pogoda była naszym sprzymierzeńcem, gdyż było bardzo ciepło i słonecznie. Mieliśmy okazję odpocząć od codziennych zajęć, zobaczyć przepiękny zakątek naszego regionu, a przede wszystkim umocnić nasze koleżeńskie relacje i więzi. Był to pierwszy rajd zorganizowany z takim rozmachem, ale z pewnością nie ostatni 😊

        Zapraszamy do galerii

         

        Społeczność PSP nr 26 w Radomiu

      • XXX Rajd Skórzanych „Wędrówka pedagogiem”

        Bartodzieje, 22 września 2023r.

         

           We współpracy z PTSM w Radomiu opiekunki Koła Turystyczno-Fotograficznego przygotowały młodzież klas ósmych i szóstych do udziału w pieszej wędrówce. Celem rajdu była popularyzacja turystyki, upowszechnienie zdrowego sposobu spędzania czasu oraz propagowanie postaw proekologicznych. Trasa wiodła przez Wolę Bierwiecką, Olszowę, Bartodzieje. Przy pięknej pogodzie ponad 500 uczestników rajdu szkół podstawowych i ponadpodstawowych przeszło 13 km. Na mecie, po wysłuchaniu piosenek turystycznych,  rozstrzygnięty został konkurs krajoznawczy. Nasza dużyna zajęła II miejsce! Lekko zmęczeni, ale zadowoleni uczniowi naszej szkoły wrócili busem do Radomia.

        Zapraszamy do galerii

         

        Agata Król,   Beata Adamczyk,  Weronika Krupa

         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
      • Radom Expo – Siła radomian siłą gospodarki

         

        8 września w ramach doradztwa zawodowego wychowawcy klas ósmych Agata Król i Bartosz Mikulski wybrali się z młodzieżą do Radomskiego Centrum Sportu na wydarzenie Radom Expo 2023. Wystawcami byli radomscy przedsiębiorcy, organizacje biznesu oraz jednostki naukowe i badawcze. Uczniowie mieli możliwość zapoznania się z ofertami edukacyjnymi, wzięli również udział w warsztatach i konkursach. Ósmoklasiści podziwiali potencjał gospodarczy Radomia oraz- stojąc przed wyborem swojej przyszłości- poznali współczesne kierunki kształcenia.

         

      • Wycieczka kl. 7a i 8a

        Od 31 maja do 2 czerwca klasy 8a i 7a pod opieką Pani Moniki Walczak, Renaty Ziomek i Pana Bartosza Mikulskiego pojechały na trzydniową wycieczkę do Krakowa. 

        Pierwszego dnia udaliśmy się do muzeum Auschwitz- Birkenau, byłego niemieckiego, nazistowskiego obozu koncentracyjnego. Pierwsza część zwiedzania była poświęcona budynkom, w których przebywali byli więźniowie obozu. W drugiej części natomiast znajdował się otwarty teren, gdzie uczniowie mogli zobaczyć słynne tory kolejowe wraz z budynkiem i wieżą strażniczą. Wszyscy z zaciekawieniem słuchali przewodnika, który oprowadzał po muzeum. 

        Drugi dzień został poświęcony zwiedzaniu malowniczego Krakowa. Zaczynając od Placu Bohaterów Getta, a kończąc przy pomniku Adama Mickiewicza spacerowaliśmy znanymi ulicami Krakowa, podczas gdy Pani przewodniczka opowiadała o zabytkowych miejscach oraz słynnych żydowskich restauracjach i dzielnicach. Na koniec mieliśmy także czas dla siebie i w grupach zwiedzaliśmy Kraków. 

        Trzeciego dnia tuż po wykwaterowaniu z dużego i pięknego hotelu, pojechaliśmy do kopalni soli w Wieliczce. Po pokonaniu ogromnej ilości schodów wreszcie dostaliśmy się do wnętrza kopalni, gdzie rozciągały się niekończące korytarze. W kopalni znajdowały się komory i w każdej z nich było coś ciekawego do zobaczenia, na przykład podziemne jezioro, solny pomnik Mikołaja Kopernika czy kaplica św. Kingi. Po zakończeniu zwiedzania wydostaliśmy się windą na powierzchnię i wyruszyliśmy w drogę powrotną do domu. 

        Wycieczka doskonale zintegrowała uczniów i poszerzyła ich wiedzę. 

         

        Julia Thiel
        - uczennica kl. 8a

        Zapraszamy do galerii

      • Trzydniowa wycieczka klasy 8b do Krakowa, Wieliczki i Oświęcimia

              W dniach 5-7 czerwca bieżącego roku nasza klasa - 8b pod opieką wychowawczyni - p. Beaty Jamy oraz p. Jadwigi Rzepki udała się na trzydniową wycieczkę do Krakowa, Wieliczki oraz Oświęcimia, na którą pojechaliśmy pociągiem PKP Intercity. Już sama podróż wagonem bardzo nam się spodobała. Kiedy dotarliśmy na miejsce, udaliśmy się do czterogwiazdkowego hotelu z basenem, w którym mieliśmy zarezerwowane noclegi.

        Następnie wspólnie zwiedzaliśmy Kraków – stolicę województwa małopolskiego. Podziwialiśmy piękno miasta i jego architekturę, a także zabytki usytuowane wokół rynku m.in. Bramę Floriańską, Kościół Mariacki czy ten pod wezwaniem św. Piotra i Pawła.  Następnie ochoczo wspięliśmy się na XIX wieczny Kopiec Kościuszki wybudowany w hołdzie wielkiemu patriocie i przywódcy insurekcji z 1794 roku.

        Drugi dzień w całości poświęcony został pamięci ofiar II wojny światowej, które poległy w obozach zagłady – udaliśmy się w pouczającą i pełną zadumy podróż do muzeum Auschwitz-Birkenau i Brzezinki. Dzięki temu przejmującemu doświadczeniu mogliśmy obserwować, jak wyglądało codzienne życie przetrzymywanych tam ludzi, podążać korytarzami, którymi przed laty chodzili więźniowie oraz obejrzeć pamiątki, które po nich pozostały.  Była to bardzo namacalna i poruszająca serca lekcja historii w terenie.

        Ostatniego dnia z radością udaliśmy się na wycieczkę do Wieliczki, aby zwiedzić zabytkową  i pełną uroku kopalnię soli. Schodząc aż 130 metrów pod ziemię podziwialiśmy wykute w grotach solne kaplice, pomniki i rzeźby oraz dowiedzieliśmy się, jak dawniej wydobywano sól. Ponadto, jeszcze przed powrotem do Radomia, odbyliśmy ostatni spacer wzdłuż Wisły, odwiedzając między innymi Smoka Wawelskiego czy pomnik jednego z najwierniejszych psów – Dżoka, który na Rondzie Grunwaldzkim przez rok oczekiwał na swojego pana.

        Wycieczka naszej klasy pozwoliła wspaniale spędzić jedne z ich ostatnich dni w szkole podstawowej. Była okazją zarówno do nauki,  jak i rozrywki, dlatego też wszyscy wróciliśmy do domów bardzo usatysfakcjonowani, choć lekko zmęczeni.  Z podróży przywieźliśmy pamiątki i zdjęcia, które z pewnością będą przypominały nam ten fantastyczny czas spędzony razem.

        Zdjęcia w galerii…                     

                                            

        Natalia Kopacz

        - uczennica kl.8B

      • Wycieczka do Warszawy

              W piątek 19 maja 2023r klasy IIa (p. E. Żak) i IIb (p. J. Ziętkowska) były na wycieczce w Warszawie. Wjechaliśmy na 30 piętro Pałacu Kultury i Nauki i oglądaliśmy panoramę miasta. Następnie pojechaliśmy do teatru Roma i obejrzeliśmy musical pt. "Księga dżungli".

        Zapraszamy do galerii

      • WYCIECZKA SZKOLNA KLAS PIĄTYCH

                  W dniach 29 i 30 maja br. klasy piąte pod opieką p. Marty Gibaszewskiej- Kalety, p. Moniki Grzyb i p. Beaty Adamczyk wzięły udział w dwudniowej wycieczce turystyczno - krajoznawczej  do Tarnowskich Gór i Ogrodzieńca.  Pierwszy dzień poświęcony był zwiedzaniu kopalni srebra w Tarnowskich Górach. Na głębokości 40 metrów znajduje się podziemna trasa turystyczna powstała w miejscu wydobywania kruszców srebra, ołowiu i cynku. W czasie wycieczki uczniowie mieli okazję obejrzeć wykute w skale przodki  górnicze, chodniki transportowe i potężne komory. Szczególną atrakcją było przepłynięcie łodziami odcinka o długości 270 metrów. Następnie uczniowie  odwiedzili  renesansowy zamek w Tarnowicach Starych, w którym  poznali historię budowli poprzez udział w grze.
         Drugiego dnia po wykwaterowaniu z urokliwego hotelu nad jeziorem Przeczyckim  dzieci  udały się do największej warowni Wyżyny Krakowsko – Częstochowskiej – Ogrodzieńca. Niezwykłość budowli polega na połączeniu naturalnych form skalnych i murów. Fantazyjny obiekt to plątanina korytarzy, schodów, miejsc widokowych pozwalających podziwiać  okoliczną panoramę. 
        W następnej kolejności piątoklasiści przeszli zwiedzać zrekonstruowany Gród Królewski na Górze Birów stanowiący osadę obronną z czasów pierwszych Piastów.
         Ostatnia atrakcja dnia to wizyta w Parku Doświadczeń Fizycznych, w którym uczniowie pod opieką przewodnika dowiedzieli się, jak działają podstawowe prawa fizyki.
          Wycieczka klas  piątych była wspaniałą przygodą  oraz doskonałą okazją do integracji.



        Zapraszamy do galerii

        Monika Grzyb

         

      • Wycieczka do Częstochowy

            W dniu 13.04 uczniowie klas ósmych wraz z opiekunami wybrali się na pielgrzymkę autokarową do Częstochowy w intencji jak najlepszego zdania zbliżających się niedługo egzaminów oraz w związku z nadchodzącym sakramentem bierzmowania. Wyjazd był również okazją do zapoznania się z historią sławnego obrazu Czarnej Madonny oraz samej Jasnej Góry, która została przedstawiona grupie przez przewodniczkę. Uczniowie mieli także możliwość przejścia się wałami klasztornymi.
        Zapraszamy do
        galerii

         

      • Wycieczka klas czwartych w Góry Świętokrzyskie

         

            W dniu 16 maja uczniowie klas czwartych z wychowawcami i opiekunami wybrali się na jednodniową turystyczno- krajoznawczą wycieczkę w Góry Świętokrzyskie. Celem wyjazdu było poznanie walorów przyrodniczych i kulturowych regionu oraz zintegrowanie zespołów klasowych.

            Ranek przywitał nas piękną, słoneczną pogodą, która utrzymała się aż do wieczora. Spod szkoły wyjechaliśmy o godzinie 7.00.

            Pierwszym punktem wycieczki było przejście z Huty Szklanej na Łysą Górę. Trasa wiodła fragmentem Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Po około 30 minutowym marszu dotarliśmy do platformy widokowej, z której podziwialiśmy gołoborza  i panoramę Gór Świętokrzyskich. Na szczycie zwiedziliśmy Święty Krzyż- Klasztor Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej oraz najstarsze sanktuarium w Polsce,  gdzie znajdują się Relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Atrakcją dla wszystkich był zjazd meleksami. Następnie obejrzeliśmy najpiękniejszą jaskinię w Polsce- Jaskinię Raj, która urzekła nas bogactwem krasowych form naciekowych.

         Kolejną atrakcją było zwiedzanie Ruin Zamku Królewskiego w Chęcinach. Tam wspięliśmy  się na jedną z trzech wież, z której rozciągał się wspaniały widok. Około godziny 16.30 dotarliśmy do Oceanarium w Świętokrzyskiej Polanie. W ogromnych akwariach znajdują się egzotyczne, piękne, ale również najgroźniejsze ryby z różnych miejsc Ziemi. Zachwyciły nas kolorowe rafy koralowe i ich mieszkańcy. Ostatnim punktem naszej wycieczki był Zagnańsk, gdzie od setek lat rośnie wspaniały pomnik przyrody- Dąb Bartek.              

           Z każdym z odwiedzanych przez nas miejsc wiążą się liczne opowieści z historii naszego kraju, ale również legendy świętokrzyskie, które w malowniczy sposób przedstawiał nam nasz przewodnik. W drodze powrotnej zajechaliśmy oczywiście do MacDonald s.

        Wieczorem zmęczeni, ale bardzo zadowoleni wróciliśmy do domu.

                             Elżbieta Sobczak, Blanka Wierzbicka,  Beata Adamczyk, Agnieszka Wziątek

        Zapraszamy do galerii

      • Dwudniowa wycieczka klas szóstych

        do Krakowa i Wieliczki

        W dniach 17 i 18 kwietnia uczniowie klas szóstych z wychowawcami i opiekunami wybrali się na dwudniową wycieczkę do Krakowa i Wieliczki. Jej celem było zintegrowanie środowisk klasowych oraz poznanie naszego dziedzictwa kulturowego, w tym najpiękniejszych i najstarszych miejsc w Polsce.

        Mimo iż pogoda nie do końca nam sprzyjała, wyjazd uważamy za bardzo udany. Pierwszego dnia zwiedzaliśmy miasto królów polskich, a w drugim dniu przemierzaliśmy trzykilometrową Trasę Turystyczną  w Kopalni Soli
        w Wieliczce, która wpisana jest do rejestru zabytków oraz na Listę światowego dziedzictwa. Wyjazd zakończyliśmy wejściem na Kopiec Kościuszki, gdzie podziwiać mogliśmy urokliwą panoramę miasta.

        Zapraszamy do galerii

         

        Agnieszka Jabłońska, Marta Muc, Emilia Jędrzejczyk, Beata Adamczyk

      • Wycieczka  do Suntago

         

           14 kwietnia 2023r. w celu rekreacji oraz integracji klas odbyła się wycieczka do Parku Wodnego  Suntago we Wręczy. Uczniowie klas 5a, 5b i 7b korzystali z atrakcji tropikalnego parku rozrywki, podziwiali egzotyczną roślinność, zażywali kąpieli
        w basenach  (jeden z falą! ). Zwieńczeniem wycieczki był posiłek w restauracji
        w Grójcu.

        Opiekunki Koła Turystyczno-Fotograficznego:
        Agata Król
        Beata Adamczyk
        Renata Ziomek


        Zapraszamy do galerii

      • Wycieczka klas 5a,5b,7a i 7b do Szydłowca

        23 listopada 2022r. uczestnicy Koła Turystyczno-Fotograficznego wzięli udział w wycieczce szkolnej do Szydłowca. W ramach programu Kulturalna Szkoła na Mazowszu uczniowie wraz z opiekunkami koła zwiedzili jedyne w Polsce Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych oraz wzięli udział w warsztatach muzealnych. Mieli ponadto okazję podziwiać piękny  XV-XVI - wieczny gotycko-renesansowy zamek w Szydłowcu.

        Na zakończenie wycieczki cała grupa wspólnie delektowała się obiadem w Dworze u Antoniego.

                                                                    Opiekunowie: Agata Król, Beata Adamczyk, Renata Ziomek

        galeria zdjęć

          • WYCIECZKA W GÓRY ŚWIĘTOKRZYSKIE KL. 4A I 4B

          • 18 kwietnia - Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków

            Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków  wpisany został przez UNESCO do rejestru ważnych imprez kulturowych. Na całym świecie obchodzony jest 18 kwietnia.

            Uroczystości związane z tym dniem mają za zadanie prezentację zabytków o szczególnej wadze. W tym trudnym okresie, gdy nie mamy możliwości bezpośredniego uczestnictwa w odbiorze dóbr kultury,  opiekunki koła zapraszają Was na wirtualny spacer po nich.

            https://kulturadostepna.pl/on-line/wirtualne-muzea

             

            Agata Król, Beata Adamczyk,  Renata Strzelec

      • Wycieczka klas szóstych do Podzamcza

          20 kwietnia 2022 r. uczniowie klas 6a i 6b pod opieką p.Agaty Król, p.Beaty Adamczyk oraz  p.Bartosza Mikulskiego wybrali się do Centrum Nauki Leonardo da Vinci. Atrakcje znajdujące się w budynku poszerzyły naszą wiedzę z biologii, ale również wiedzę ogólną. Z kolei wizyta w Dworku Starostów Chęcińskich z XVII wieku wzbogaciła naszą wiedzę historyczną i architektoniczną.  Historię dworku, który następnie został przebudowany na pałacyk w stylu wilii włoskiej poznaliśmy dzięki przewodnikowi. Wnętrze pałacu utrzymane jest w barokowym klimacie. Znajdujące się w pobliżu stawy, ogród włoski oraz brama triumfalna ku czci zwycięstw Jana III Sobieskiego zwiększają atrakcyjność terenu. Uczniowie klas szóstych zintegrowali się ponadto z chłopcami z Ukrainy, będącymi uczestnikami naszej wycieczki.

        Zapraszamy do galerii

        • KOŁO TURYSTYCZNO-FOTOGRAFICZNE INFORMUJE:

        • Dnia 30.10.19r. uczniowie klasy IIa byli w Teatrze Powszechnym w Radomiu na wspaniałym przedstawieniu "Ania z Zielonego Wzgórza". Niektórzy uczniowie pierwszy raz byli w teatrze i mogli doświadczyć niezapomnianych przeżyć z oglądania gry aktorskiej na scenie.

          Galeria zdjęć

          • Klasa IIa na przedstawieniu "Ania z Zielonego Wzgórza"

          •    23 października 2019r. klasy czwarte ponownie zwiedzały nasze piękne miasto. Tym razem wybraliśmy się do kamienicy starościńskiej. Pozostawiono tu odkryte fragmenty średniowiecznych murów. Acheolog- p.Wojciech opowiedział nam m.in. o wystawie znajdującej się w piwnicy budynku.
            W gablotach obejrzeliśmy wykopaliska znalezione podczas badań archeologicznych. Są tam kafle piecowe, ceramika, naczynia szklane, kamień z piaskowca. Film o dawnym grodzie, zamku, jego trzech bramach oraz kościele również wywarł na zwiedzających duże wrażenie.

             

            Agata Król

            Bartosz Mikulski

            Galeria zdjęć

          • ZWIEDZANIE RADOMIA

          • Dnia 07.10.2019r. klasa II A wykonywała interesującą techniką mozaiki z wełny. Zajęcia odbyły się ramach lekcji Majsterkowo w Castoramie. Oto piękne dzieła naszych uczniów!

            Galeria zdjęć

          • Majsterkowo w Castoramie

          •    3 października 2019 r. uczniowie klas 4a i 4b wzięli udział w pieszej wędrówce po naszym mieście. Zwiedziliśmy m.in. :

            - RYNEK, gdzie mogliśmy obejrzeć ratusz, pomnik Czynu Legionów, kamienice Gąski i Esterki, Muzeum Jacka Malczewskiego, kościół farny,
            - dzielnicę MIASTO  KAZIMIERZOWSKIE ,gdzie zachowały się ruiny Zamku Królewskiego,

            - ulicę ŻEROMSKIEGO, przy której znajdują się pomnik Leszka Kołakowskiego, klasztor i kościół oo. Bernardynów, kościół garnizonowy,
            - PLAC JAGIELLOŃSKI – tu odbyła się próba defilady w przeddzień ślubowania klas mundurowych ZDZ,
            - URZĄD MIASTA, a przy nim park Tadeusza Kościuszki., pomnik Jana Kochanowskiego i pomnik Fryderyka Chopina.

               W rolę przewodnika wcieliła się opiekunka Koła Turystycznego pani Agata Król wraz z panią Beatą Adamczyk i panem Bartoszem Mikulskim.

             

            Galeria zdjęć

          • Rajd dla klas czwartych

          • WYJAZD KLAS SIÓDMYCH I ÓSMYCH DO LUBLINA - POKAZY Z FIZYKI NA UMCS W LUBLINIE  I ZWIEDZANIE MUZEUM NA MAJDANKU.

            Galeria zdjęć

             

          • POKAZY Z FIZYKI NA UMCS W LUBLINIE

          • 22 maja zwiedziliśmy Muzeum Auschwitz - Birkenau. Nazistowski obóz jest dziś symbolem terroru i ludobójstwa. 

            Wesoło i zabawnie było tylko w drodze do muzeum,niektórzy chłopcy zostali nawet pomalowani podczas drzemki w busie. To,co zobaczyliśmy i to,co usłyszeliśmy od pani przewodnik w obozie zagłady sprawiło,że droga powrotna minęła w innej,dużo poważniejszej atmosferze. Ten wyjazd dał nam do zrozumienia,że nie można zrozumieć współczesnego świata bez poznania historii.

            Galeria zdjęć

          • WYCIECZKA KLASY 7A - Auschwitz - Birkenau

          •      W dniach 13-16 maja 2019 roku uczniowie klasy VIII a i VIII b wraz z wychowawcami: panią Martą Muc, panią Agatą Król oraz panem Bartoszem Mikulskim wybrali się na szkolną wycieczkę do Berlina. Wycieczka miała charakter obozu językowego. Dzięki wyjazdowi mogliśmy wykazać się umiejętnością praktycznego wykorzystania języka angielskiego i niemieckiego w takich sytuacjach jak na przykład: rozmowa  z kelnerem, ratownikiem
            wodnym i medycznym, sprzedawcami i przechodniami na ulicy.
            Pobudki w hotelu oraz ogłoszenia dotyczące posiłków przekazywane były przez opiekunów przede wszystkim w języku angielskim.
               Podczas wyjazdu wrażeń mieliśmy mnóstwo: w Berlinie zwiedziliśmy Alexanderplatz, Bramę Brandenburską, Unter den Linden, Reichstag, wieżę telewizyjną, Pomnik Żołnierzy Radzieckich, Kościół pamięci cesarza Wilhelma, Niemieckie Muzeum Techniki, Fontannę Neptuna, fragment Muru Berlińskiego, Mercedes Arena. Warto zwrócić uwagę na fakt, iż przewodnik opowiadał nam o stolicy Niemiec zarówno w języku angielskim, jak i polskim, a następnie opiekunowie sprawdzili wiedzę poprzez zorganizowanie konkursu i quizu o Niemczech, gdzie wyłoniono troje zwycięzców. I miejsce zajął Jakub Krajewski, II- Dominika Włodarska, a III- Iga Kaleta.

            Dużą atrakcją okazał się dla wszystkich uczestników pobyt w Tropical Islands- największej w Europie tropikalnej krainie. Tu mogliśmy do woli korzystać ze spacerów wśród palm tropikalnych i kąpieli wodnych, zjeżdżalni czy wodospadów.

              Ostatni dzień wycieczki poświęciliśmy, w ramach doradztwa zawodowego, na zwiedzenie Uniwersytetu Europejskiego Viadrina we Frankfurcie nad Odrą, gdzie studiuje obecnie ponad 6 tysięcy studentek i studentów. Obejrzeliśmy robiące wrażenie nowoczesne aule i ich wyposażenie, od pani przewodnik dowiedzieliśmy się, jakie kierunki można tu kształcić oraz jak zdobyć dyplom, korzystając ze wsparcia Centrum Karier.

            Galeria zdjęć

          • WYCIECZKA KLAS VIII (Słubice, Berlin, Tropical Islands, Frankfurt n/Odrą)

          • Dnia 8 maja 2019r. klasa 6b pod opieką p. Moniki Grzyb i p. Ewy Kornaszewskiej rozpoczęła dwudniową wycieczkę do zimowej stolicy Polski. W dobrych nastrojach i przy deszczowej pogodzie wyruszyliśmy spod szkoły.

            Pierwszego dnia spacerowaliśmy szlakiem architektury zakopiańskiej. Podjechaliśmy pod Wielką Krokiew, a następnie ruszyliśmy w kierunku Krupówek. Podziwialiśmy zabytkowe wille , chłonąc klimat tego niezwykłego miejsca. Wjazd kolejką na Gubałówkę był okazją do obejrzenia pięknej panoramy polskich i słowackich Tatr. Wizyta na najstarszym w mieście Cmentarzu Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku zakończyła pierwszy dzień wycieczki. Pełni wrażeń wróciliśmy do hotelu w Białym Dunajcu.

            Drugi dzień powitał nas deszczem. Nie zważając na niesprzyjającą aurę, wybraliśmy się „zdobywać Tatry” z przewodnikiem górskim. Dolina Kościeliska obfitowała w piękne widoki i ciekawe formy skalne. Miejsce to znane jest przede wszystkim z licznych legend o ukrytych w górach i jaskiniach zbójeckich skarbach. Dodatkową atrakcją była możliwość zwiedzenia Jaskini Mroźnej, która swą nazwę zawdzięcza stałej, niskiej temperaturze 6 stopni oraz skalnym, białym naciekom przypominającym szron.

            Pełni wrażeń w godzinach popołudniowych rozpoczęliśmy drogę powrotną. Niezapomniane widoki Podhala pozostaną w nas na długo.

             

                                                                     opr. Monika Grzyb

            Galeria zdjęć

          • Zakopane, Zakopane… czyli wycieczka klasy 6b

          • 1 marca uczniowie klas ósmych pod opieką p. E. Kilijanek, p. B. Adamczyk i p. E. Zawady uczestniczyli w wycieczce do Warszawy. Głównym celem wyjazdu było zwiedzanie siedziby Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z przewodnikiem. Następnie na warszawskich Powązkach odwiedzili groby w Alei Zasłużonych i udali się szlakiem bohaterów „Kamieni na szaniec” zapalając znicze. Podczas wizyty mogli również śledzić uroczystości z okazji obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. 

            Galeria zdjęć

          • WIZYTA KLAS ÓSMYCH W SEJMIE I NA WARSZAWSKICH POWĄZKACH

          • W dniu 11 marca z okazji Dnia Kobiet wybraliśmy się na warsztaty kulinarne do pizzerii LASPEZIA.  Pan kucharz zdradził nam z jakich składników powstaje dobre ciasto, poinstruował w jakiej kolejności należy nakładać produkty.  Każdy z uczestników skomponował pizzę według własnych  upodobań smakowych. Następnie wszystkie ciasta powędrowały do pieca, a po chwili na stołach pojawiła się ciepła, pachnąca pizza. Mniam!

            Galeria zdjęć

        • DZIEŃ KOBIET W KLASIE II b

        • W dniu 22 października uczniowie klasy 7b pod  opieką  p. Blanki Wierzbickiej i p. Beaty Adamczyk udali się na jednodniową wycieczkę do Warszawy. Zwiedzili siedzibę Telewizji Polskiej przy ulicy Woronicza. Na planie programu „Pytanie na śniadanie” spotkali się z dziennikarką Moniką Zamachowską, następnie zwiedzali studia nagrań, magazyny z dekoracjami i przyglądali się pracy na planie filmu „Korona Królów”. Kolejnym punktem programu było Muzeum Powstania Warszawskiego i warszawskie Powązki, gdzie uczniowie zapalili znicze na grobach znanych osób i poległych w walce o wolność Polaków.  

          Galeria zdjęć

          • Wycieczka klasy 7b do Warszawy

          • Dnia 4. października 2018r. klasy 6a i 6b świętowały Dzień Chłopaka na wycieczce w Górach Świętokrzyskich pod opieką p. Moniki Grzyb, p. Magdaleny Pająk oraz p. Ewy Kornaszewskiej.

            Pierwszym punktem wyjazdu była wizyta w Centrum Nauki Leonardo da Vinci, które oferowało mnóstwo atrakcji pozwalających sprawdzić inteligencję i możliwości percepcyjne dziecka. Uczniowie odwiedzali tematyczne stanowiska dotyczące fizjologii i anatomii ludzkiego ciała. Poprzez szereg ciekawych grafik i konstrukcji zrozumieli zagadnienia medyczne, sprawdzali swoją pamięć, skoczność czy pojemność oddechową. Po obejrzeniu wystaw uczestniczyli w warsztatach , wykonując  doświadczenia z zakresu fizyki i chemii.

            Kolejna wizyta miała miejsce w Kompleksie Świętokrzyska Polana, a konkretnie w Oceanice, czyli zespole wielkich akwariów z najbogatszą wystawą ryb w Polsce. W kilku zbiornikach znalazły się zwierzęta z rzek, jezior, mórz i oceanów całego świata. Ciekawą była wystawa „ Potwory z głębin”, która prezentowała modele ryb i innych organizmów żyjących w niedostępnych miejscach. Pobyt w centrum zakończył się warsztatami, w czasie których uczniowie samodzielnie wykonali małe akwaria zamknięte w słoiku.

            W drodze powrotnej zaplanowany był  posiłek w restauracji McDonalds w Kielcach.

            Dzień pełen wrażeń na długo pozostanie w pamięci.

            Galeria zdjęć

          • Centrum Nauki Leonardo da Vinci i Oceanika – wycieczka klas szóstych.

          •         21 września 2018r. 30 uczestników Koła Turystyczno-Fotograficznego przy PSP nr 26 w Radomiu wzięło udział  w  rajdzie zorganizowanym przez PTSM Ziemia Radomska. Trasa wiodła przez Grabów nad Pilicą-Kępę Niemojewską do Warki.

                  Celem wędrówki było kształtowanie postaw patriotycznych w oparciu o wzorzec Marszałka Józefa Piłsudskiego i Kazimierza Pułaskiego, włączenie dzieci i młodzieży w obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, popularyzacja turystyki, pokazanie uczniom miejsc pamięci narodowej, upowszechnianie zdrowego stylu życia oraz kształtowanie nawyków samodzielnego zdobywania wiedzy.

                 Podczas pieszej wędrówki nasi uczniowie wzięli udział w konkursie związanym z tematyką odzyskania przez Polskę niepodległości, konkursie piosenki turystycznej, zwiedzili również Muzeum  im. K. Pułaskiego w Warce z przewodnikiem.

            Agata Król, Beata Adamczyk,  Renata Strzelec

            Galeria zdjęć

          • XXV Rajd Skórzanych „Wędrówka z Pedagogiem”

          • Mogli się o tym przekonać i osobiście doświadczyć uczniowie klas siódmych i ósmych. Uczestniczyli w pokazach zorganizowanych przez wykładowców wydziału fizyki na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej  w Lublinie. Zakres obejmował cztery zagadnienia: "Światło i oko", "Fizyka zabawek",  "Błękitna planeta" oraz "Fizyka latania". Profesorowie i doktorzy od przeszło trzydziestu lat starają się przekonać młodzież, że cały świat - jego funkcjonowanie i byt  - oparte są na zjawiskach fizycznych. Każdego dnia doświadczamy ich przy każdym kroku. Poznanie ich i zrozumienie ułatwia nam życie. Fizyka to nie tylko skomplikowane wzory i trudne obliczenia. Fizyka to przede wszystkim dobra i ciekawa zabawa. Spójrzcie tylko na fotoreportaż.

            Galeria zdjęć

          • Fizyka nie taka straszna ( UMCS Lublin)

          •    Rajd pieszy zorganizowany został przez  Oddział Miejski PTTK w Radomiu oraz I Liceum Ogólnokształcące. Rajd odbył się  4 kwietnia 2018 r. w rocznicę pierwszych masowych egzekucji mieszkańców Radomia i okolic, dokonywanych przez Niemców w czasie II wojny światowej. 
               Wędrówka pod kierunkiem przewodników PTTK  zakończyła się uroczystym apelem na Cmentarzu Komunalnym na Firleju. W imieniu władz miasta głos zabrał wiceprezydent Radomia p. Karol Semik.

               IX Rajd Pamięci podsumował p. Ryszard Czarnecki, kierownik rajdu. W imprezie, która miała przybliżyć młodzieży tragiczną historię Firleja, uczestniczyło 468 młodych ludzi z 18 szkół. Jak powiedział kierownik, była to rekordowa liczba uczestników.

             

            Opiekunowie uczniów kl.4-7 PSP nr 26 w Radomiu:

            Agata Król,   Beata Adamczyk,  Renata Strzelec

          • IX Rajd Pamięci „Firlej”

          •    Rajd pieszy zorganizowany został przez  Oddział Miejski PTTK w Radomiu oraz I Liceum Ogólnokształcące. Rajd odbył się  4 kwietnia 2018 r. w rocznicę pierwszych masowych egzekucji mieszkańców Radomia i okolic, dokonywanych przez Niemców w czasie II wojny światowej. 
               Wędrówka pod kierunkiem przewodników PTTK  zakończyła się uroczystym apelem na Cmentarzu Komunalnym na Firleju. W imieniu władz miasta głos zabrał wiceprezydent Radomia p. Karol Semik.

               IX Rajd Pamięci podsumował p. Ryszard Czarnecki, kierownik rajdu. W imprezie, która miała przybliżyć młodzieży tragiczną historię Firleja, uczestniczyło 468 młodych ludzi z 18 szkół. Jak powiedział kierownik, była to rekordowa liczba uczestników.

             

            Opiekunowie uczniów kl.4-7 PSP nr 26 w Radomiu:

            Agata Król,   Beata Adamczyk,  Renata Strzelec